Nawadnianie w ciąży: ile wody pić? Dlaczego nawodnienie jest istotne?
W ciąży bardzo ważne jest dbanie o styl życia. Istotna jest m.in. zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz sen. W tym wszystkim wiele przyszłych mam zapomina o nawodnieniu organizmu, a ma ono ogromny wpływ na rozwój maleństwa i samopoczucie ciężarnej. Jak zadbać o nawadnianie w ciąży? Ile wody pić? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Nawadnianie w ciąży – dlaczego jest ważne?
- Nawadnianie w ciąży: ile wody pić?
- Nawadnianie w ciąży – jak robić to dobrze?
Nawadnianie w ciąży – dlaczego jest ważne?
Woda to aż 65% ludzkiego ciała. Człowiek nie jest w stanie bez niej żyć. Odżywia ona nasz organizm oraz dostarcza nam pierwiastków i soli mineralnych. Ułatwia także naszemu sercu pompowanie krwi, ponieważ ją rozrzedza.
U kobiety ciężarnej rola wody w organizmie jest jeszcze istotniejsza. To ona przygotowuje kobiecą skórę na burzę hormonalną, dzięki czemu może ona lepiej poradzić sobie ze swędzeniem i powstawaniem rozstępów. Dzięki niej Twoje samopoczucie w ciąży będzie dużo lepsze i łatwiej będzie utrzymać Ci prawidłową masę ciała. Woda ma także wpływ na rozwój Twojego dziecka, ponieważ zwiększa objętość płynu owodniowego.
Nawadnianie w ciąży: ile wody pić?
Zalecana dzienna dawka wody dla kobiety ciężarnej to 2-2,5 litra płynów, z czego 60-80% powinno być wodą. Oznacza to, że każdego dnia kobieta w ciąży wypić powinna około 1-1,5 litra wody.
W nawadnianiu organizmu nie chodzi o jednorazowe wypicie dużej ilości wody. Trzeba pić ją regularnie. Nie powinnyśmy czekać na pojawienie się uczucia pragnienia. Wtedy jest już za późno, ponieważ organizm zaczął się odwadniać. Wodę powinniśmy pić tak, aby uczucie pragnienia się nie pojawiło.
Nawadnianie w ciąży – jak robić to dobrze?
Picie wody wydaje się dość proste, a mimo tego wielu osobom sprawia wiele problemów. Każda kobieta ciężarna powinna więc wyrobić sobie dobre nawyki związane z nawadnianiem organizmu. Zacząć warto od rozpoczynania dnia od szklanki wody. Nie tylko pomoże nam to w nawodnieniu, ale także złagodzi poranne mdłości. Pomocne będzie także posiadanie butelki wody zawsze w zasięgu wzroku.
W ciągu dnia może być nam trudno kontrolować, ile wody już wypiłyśmy. Pomogą nam w tym specjalne aplikacje na telefon, w których możemy zaznaczać każdą wypitą szklankę wody. Dzięki temu będziemy pewne, że każdego dnia wystarczająco nawadniamy nasz organizm.