Na czym polega badanie kariotypu? Przeskocz do treści

Na czym polega badanie kariotypu?

Kariotyp to unikalny zestaw chromosomów, które tworzą geny. Nawet niewielkie mutacje w obrębie chromosomów mogą powodować zaburzenia genetyczne, które często są dziedziczone przez potomstwo. Analiza kariotypu to jedno z najpopularniejszych badań genetycznych – wynik daje odpowiedź na wiele nurtujących pytań odnośnie stanu zdrowia. Szczególnie że mutacje nie zawsze dają niepokojące objawy.

Czym jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – czy NFZ pokrywa część kosztów?
Jakie są wskazania do wykonania badania kariotypu dla par?
Czy zły kariotyp oznacza od razu niepłodność?

Czym jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu to inaczej badanie cytogenetyczne – pozwala na ocenę prawidłowej budowy, kształtu czy ilości chromosomów. Nawet niewielkie mutacje mogą powodować zaburzenia mające decydujący wpływa na stan zdrowia. Niestety, genów nie da się sprawdzić w inny sposób niż właśnie poprzez badanie kariotypu czy inną analizę DNA.

Badanie kariotypu cena – czy NFZ pokrywa część kosztów?

Badanie kariotypu dla par może być refundowane w ramach NFZ – wcześniej należy jednak otrzymać skierowanie od lekarza genetyka, a sam czas oczekiwania na wykonanie badania nie należy do najkrótszych. Z tego też powodu wiele osób decyduje się zbadać kariotyp na własną rękę – w czasie leczenia niepłodności para zwykle nie ma czasu na tak długie i nerwowe oczekiwanie. Badanie kariotypu cena dla jednej osoby to koszt około 450 złotych, a w przypadku badań dla par cena jest nieco korzystniejsza – wynosi około 800 złotych. Ceny mogą się nieco różnić w zależności od wybranego laboratorium.

Jakie są wskazania do wykonania badania kariotypu dla par?

Wskazaniami do wykonania kariotypu dla par są najczęściej problemy z niepłodnością. Badanie zaleca się wykonywać w przypadku problemów z poczęciem dziecka czy nawracającymi poronieniami, szczególnie kiedy wcześniejsza diagnostyka i leczenie nie przynoszą rezultatu. Badanie ma na celu wykrywanie zaburzeń genetycznych, które mogą być dziedziczone przez potomstwo – warto je wykonać również wtedy, kiedy w rodzinie mężczyzny lub kobiety występowały przypadki chorób genetycznych.

Czy zły kariotyp oznacza od razu niepłodność?

Zły kariotyp nie musi od razu przekreślać marzeń o posiadaniu potomstwa. Nieprawidłowy wynik badania kariotypu musi być zawsze skonsultowany z lekarzem genetykiem, który przedstawi parze wykryte problemy i wskaże sposób dalszego postępowania.

Nasi partnerzy