Mutacja czynnika V Leiden – czym jest i co powoduje? Przeskocz do treści

Mutacja czynnika V Leiden – czym jest i co powoduje?

leiden

Mutacja czynnika V Leiden to nieprawidłowość, która jest główną genetyczną przyczyną zwiększonego ryzyka zakrzepicy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dwie nieprawidłowe kopie genu aż 50-80 razy podwyższają ryzyko zakrzepicy w porównaniu z osobami bez tych zmian [1].

Badanie mutacji V Leiden – kiedy wykonać?

Wykonanie tego badania genetycznego jest zalecane u osób, które przebyły już minimum jeden epizod zakrzepowo-zatorowy. Dodatkowo warto wykonać je też wtedy, gdy w rodzinie pojawiły się przypadki zakrzepicy, zawału, udaru czy zatoru – żeby sprawdzić, czy to obciążenie dziedziczne.

Badanie na mutację czynnika V Leiden zaleca się też wykonać u osób, które narażone są na inne czynniki zwiększające ryzyko powstania skrzepliny. Są to np. palenie papierosów, ciąża i połóg, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej czy dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

Mutacja czynnika V Leiden – nie tylko zakrzepica…

Trombofilia wrodzona związana z mutacją czynnika V Leiden podwyższa dodatkowo ryzyko poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu i innych powikłań ciążowych. Z tego powodu badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jest zalecane u kobiet po poronieniach i u tych planujących ciążę.

Wykryta mutacja czynnika V Leiden – co wtedy?

Wszystko zależy od sytuacji danej osoby – lekarz przed wprowadzeniem leczenia ocenia indywidualne uwarunkowania. W ciąży może np. zapisać leki rozrzedzające krew. Na pewno warto też zminimalizować inne czynniki ryzyka (np. przestać palić papierosy), zadbać o aktywność fizyczną, prawidłową dietę i nawodnienie.

Źródło:
[1] W. Noszczyk, P. Ciostek, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, s. 375.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy