Zmutowany gen MTHFR może doprowadzić do zwiększenia stężenia homocysteiny w moczu oraz we krwi. Nadmiar tego aminokwasu przyczynia się do wielu problemów. Między innymi odpowiada za poważne powikłania u kobiet w ciąży, takie jak poronienia czy wady rozwojowe, a u kobiet starających się o dziecko może to utrudniać. Zbyt wysokie stężenie tego białka może również przyczyniać się do raka jelita grubego, udarów czy chorób układu krwionośnego. MTHFR to badanie, którego wynik może zapobiec wyżej wymienionym problemom dzięki rozpoczęciu odpowiednio wcześnie właściwie dobranego leczenia. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
MTHFR badanie – kiedy najlepiej wykonać?
MTHFR badanie – ile kosztuje?
MTHFR badanie – gdzie najlepiej zrobić?
MTHFR badanie – o czym mówi wynik?
MTHFR badanie – kiedy najlepiej wykonać?
MTHFR badanie powinny wykonać przede wszystkim kobiety, które:
- planują ciąże lub są w ciąży,
- mają zbyt wysoki poziom homocysteiny,
- przyjmują witamin B12 bądź kwas foliowy,
- poroniły,
- urodziły dziecko z rozszczepem wargi/podniebienia lub z wadą cewy nerwowej,ciążę lub jesteś w ciąży,
- posiadają w najbliższej rodzinie osobę z mutacją genu MTHFR.
MTHFR badanie – ile kosztuje?
MTHFR badanie kosztuje od 220 do 320 złotych. Cena takiego badania może różnić się w zależności od tego, w jakim laboratorium jest wykonywana. Zazwyczaj cena badań genetycznych jest wyższa w placówkach diagnostycznych w większych miastach, a niższa w tych mniejszych.
MTHFR badanie – gdzie najlepiej zrobić?
MTHFR badanie najlepiej zrobić w zajmującej się badaniami genetycznymi placówce diagnostycznej. Są one rozmieszczone po całej Polsce. Na miejscu wykwalifikowany personel pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka i pomaga w uzupełnianiu formularza zlecenia badania.
MTHFR badanie – o czym mówi wynik?
Wynik badania MTHFR pozwala dowiedzieć się, czy badana osoba posiada nieprawidłowe warianty genu MTHFR. Umożliwia to sprawdzenie czy jej organizm ma problemy z przekształcaniem kwasu foliowego oraz określenie tego, jaką jego formę należy przyjmować. Wynik tego badania powinno się skonsultować z lekarzem, aby odpowiednio dobrać dawkę kwasu foliowego.