Leczenie niepłodności. Jak leczyć niepłodność Przeskocz do treści

Leczenie niepłodności

Aż 95% osób jest zdolnych do poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka. Niezbędne jest jednak wykrycie przyczyny niepłodności i wprowadzenie leczenia, które zwiększy szansę na ciążę. Czasami obejmuje ono tylko zmianę trybu życia, a czasami wymaga specjalistycznej pomocy.

Leczenie niepłodności – najpierw zmiana trybu życia

W wielu przypadkach za problemy z płodnością odpowiada niezdrowy tryb życia. Jeśli więc bezskutecznie starasz się o dziecko, postaw na zdrową dietę, aktywność fizyczną, wypoczynek i rezygnację z używek. Warto skorzystać również z pomocy dietetyka.

Co szkodzi kobiecej płodności? Przede wszystkim papierosy, które zmniejszają ją aż o 20%. Niebezpieczne mogą być również drastyczne diety (gdy kobiecy organizm zawiera zbyt mało tłuszczu, zanika miesiączka) i uprawianie seksu w czasie okresu (sprzyja infekcjom). Negatywnie na płodność mężczyzn wpływają natomiast alkohol, siedzący tryb życia, przegrzanie jąder i szkodliwe warunki pracy – np. w zbyt wysokiej temperaturze czy narażeniu na substancje chemiczne.

Leczenie niepłodności – do jakiego lekarza się udać?

Przyczyn niepłodności może być bardzo dużo, dlatego warto sprawdzić różne możliwości i pamiętać, że mogą one leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Najpierw najlepiej udać się do sprawdzonego ginekologa, który zbada budowę fizyczną kobiety i zaleci dalsze działanie. Konieczne mogą być również wizyty m.in. u androloga i urologa (sprawdzają budowę narządów rodnych mężczyzny i badają jakość nasienia), endokrynologa (wykrywa problemy hormonalne i choroby tarczycy), psychologa i seksuologa (za problemy z płodnością często odpowiadają np. nadmierny stres) czy genetyka.

Leczenie niepłodności – na czym polega?

W zależności od przyczyny problemów z zajściem w ciążę terapia może obejmować różne elementy. Najczęściej polega ona jednak na stymulacji owulacji lub spermatogenezy przy pomocy np. środków farmakologicznych z hormonami i wyeliminowaniu lub leczeniu chorób, które negatywnie wpływają na płodność (np. PCOS). Jeśli problemem są wady anatomiczne, może być konieczne leczenie operacyjne, przy infekcjach – antybiotykoterapia. Często przeprowadza się także terapię u psychologa i/lub seksuologa. Jeśli, mimo leczenia, ciąża wciąż nie będzie możliwa, można skorzystać z zapłodnienia in vitro lub inseminacji.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

2 thoughts on “Leczenie niepłodności

  • 26 października 2017 o 9:10 am
    Permalink

    Zgodzę się z tym, że trzeba działać wieloetapowo. My z mężem podjeliśmy się leczenia metodą naprotechnologii w certusie (pzń). Pomimo wielu lat starań nie tracimy nadziei i liczymy, że ta metoda przyniesie rezultat. Wygląda to naprawdę obiecująco, bo bierze pod uwagi wiele aspektów, np. dietę, stres no i w zależności od wyników badań dopasowuje do pary leczenie.

    Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2018 o 2:28 am
    Permalink

    Moim zdaniem przypadki są naprawdę różne, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
    My wybraliśmy Centrum Leczenia Niepłodności Parens w Krakowie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy