Celiakia a płodność – co mają ze sobą wspólnego? Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko powinniście sprawdzić, czy Ty lub Twój partner nie macie celiakii. Choroby, która nieleczona może zmniejszyć płodność kobiety aż o 40% i wpłynąć niekorzystnie na jakość męskiego nasienia. Poznanie przyczyny powodującej niepowodzenia, jest kluczem do postawienia trafnej diagnozy oraz wdrożenia leczenia dzięki któremu będziecie mogli powiększyć rodzinę.
Czy celiakia ma wpływ na płodność?
Czy celiakia ma wpływ na płodność u mężczyzn?
Czy celiakia ma wpływ na płodność u kobiet?
Gdzie zrobić badanie na celiakię?
Czy celiakia ma wpływ na płodność?
Tak celiakia może jak najbardziej powodować niepłodność ponieważ towarzyszące jej niedobory składników odżywczych istotnie zmniejszają płodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Witaminy oraz składniki minerale mimo stosowania odpowiednio zbilansowanej diety oraz szerokiej suplementacji nie ulegają wchłanianiu. Istotne znaczenie ma także fakt, że celiakia wywołuje w jelitach nieustannie toczący się stan zapalny oraz wpływa na ogólną kondycję organizmu.
Czy celiakia ma wpływ na płodność u mężczyzn?
U mężczyzn niedobory witamin oraz składników mineralnych towarzyszące celiakii powodują znaczne obniżenie parametrów związanych z nasieniem. Choroba sprawia, że plemników jest nie tylko mniej ale są one również mniej ruchliwe i bardzo często posiadają wady. Szczególnie istotny wpływ na jakość nasienia ma tutaj niedobór witaminy A. Celiakia może także powodować spadek libido oraz wywoływać problemy z potencją.
Sprawdź: Jak poprawić jakość nasienia
Czy celiakia ma wpływ na płodność u kobiet?
Spożywanie nawet niewielkich ilości glutenu przy celiakii istotnie przyczynia się do obniżenia płodność kobiety i osłabienia jej organizm. Wspomniana choroba powoduje także skrócenie okresu kobiecej płodności, gdyż może doprowadzić do wywołania wcześniejszej menopauzy.
Zobacz też: Niepłodność u kobiet
Gdzie zrobić badanie na celiakię?
Badania na celiakię można wykonać na terenie całego Kraju w każdym akredytowanym laboratorium świadczącym usługi z zakresu badań genetycznych. Jeżeli uzyskane wyniki nie są rozstrzygające należy wykonać dalszą diagnostykę polegającą między innymi na analizie krwi w kierunku przeciwciał specyficznych dla tej choroby.