Kariotyp - co to jest? Kto powinien wykonać badanie kariotypu? Przeskocz do treści

Kariotyp – co to jest? Kto powinien wykonać badanie kariotypu?

Kariotyp jest zestawem chromosomów, który jest unikalny dla każdego człowieka, oraz w którym zapisany jest cały materiał genetyczny. Prawidłowy kariotyp zbudowany jest z 22 par chromosomów autosomalnych, które opdowiedzialne są za cechy niezwiązane z płcią oraz z 1 pary warunkującej płeć człowieka. Każda anomalia w budowie kariotypu jest przyczyną występowania wad genetycznych. Przyczynia się także do występowania poronień bądź urodzeń martwych dzieci. Długotrwałe problemy z zajściem w ciąże, a także duża ilość poronień nawykowych skłaniają do wykonania badania kariotypu. Co warto o tym wiedzieć? 

Kariotypy – jak wygląda badanie kariotypu?
Kariotypy – kto powinien wykonać badanie kariotypu?
Kariotypy – ile pieniędzy zapłacimy za badanie kariotypu?
Kariotypy – ile czasu trzeba poczekać na odbiór wyników ?

Kariotypy – jak wygląda badanie kariotypu? 

Do badania kariotypu nadaje się kilka rodzajów próbek. Może to być płyn owodniowy, krew, fragment łożyska, a także wycinek z tkanki nowotworowej. Przy poronieniach oraz problemach z niepłodnością pobierana  jest próbka krwi z żyły obwodowej. Materiałem do badania są obecne w krwi limfocyty. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać – pacjent nie musi być na czczo.

Kariotypy – kto powinien wykonać badanie kariotypu?

W przypadku nawracających poronień oraz problemem z niepłodnością badanie powinno być wykonane zarówno przez kobietę oraz mężczyznę. Badanie kariotypu odgrywa istotną rolę w poznaniu przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Dzięki niemu para może uzyskać informacje czy przyczynia się do tego czynnik genetyczny. Choroby genetyczne w dużym stopniu są odpowiedzialne za poronienia, dlatego warto już na samym początku starań o dziecko je wykluczyć.

Kariotypy – ile pieniędzy zapłacimy za badanie kariotypu?

Cena badania kariotypu zależy od laboratorium, także od miasta, w którym chcemy je wykonać. Koszty badania wahają się w przedziale od 300 do nawet 600 zł. Można też je wykonać na NFZ. Refundacja jest możliwa tylko w określonych przypadkach, takich jak poronienia czy niepłodność.

Kariotypy – ile czasu trzeba poczekać na odbiór wyników? 

W przypadku badania na NFZ czas oczekiwania na samo badania oraz wyniki to zazwyczaj kilka miesięcy. Natomiast prywatne wykonanie badań skraca ten czas do około 3 tygodni. Jest to niezbędny okres do prawidłowej analizy kariotypu.

Nasi partnerzy