Przeskocz do treści

Jelitówka u dzieci – objawy, zapobieganie i leczenie

Jedną z chorób, z którą prędzej czy później zetkną się rodzice, jest jelitówka u dzieci. Objawy tej infekcji nie zawsze są uciążliwe, ale w przypadku najmłodszych maluszków może być konieczna hospitalizacja w szpitalu. Jak wygląda leczenie dziecka chorego na tzw. grypę żołądkową?

Jelitówka u dzieci – czy można jej zapobiec?

Jelitówce (inaczej znanej jako grypa żołądkowa, nieżyt jelit) trudno jest zapobiec. Zwłaszcza gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową, ale wywołujące ją patogeny są w stanie przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni. Wystarczy, że kilkulatek weźmie do rąk lalkę, którą wcześniej bawiło się dziecko zarażone jelitówką, a przed jedzeniem nie umyje dokładnie rączek i już będzie chory.  Chore dziecko może zarażać już przed pojawieniem się objawów infekcji, a także po ich ustąpieniu. Dlatego bardzo trudno jest uchronić dziecko przed jelitówką. Nierzadko się zdarza, że jedno dziecko zaraża całą grupę przedszkolną, nauczycielki, rodziców i rodzeństwo. W Polsce można zaszczepić dziecko na rotawirusy, czyli patogeny wywołujące objawy jelitówki. Jest to ochrona tylko częściowa, ponieważ nieżyt jelit to skutek działania także innych wirusów. Dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 r. otrzymują w naszym kraju taką szczepionkę bezpłatnie, ponieważ jest ona refundowana przez NFZ.

Jelitówka u dzieci – objawy i leczenie

Charakterystycznym objawem jelitówki jest wodnista biegunka. Dziecko często boli brzuch i musi natychmiast biec do toalety. Dodatkowo może też wymiotować i mieć gorączkę. Jelitówka jest bardzo wyczerpująca i chora na nią osoba nie ma na nic siły. Jelitówkę leczy się objawowo, ale bez konsultacji z lekarzem nie można podawać dziecku leków przeciwbiegunkowych lub przeciwwymiotnych. Chorego należy często zachęcać do picia płynów – wody, herbaty, elektrolitów dla dzieci, mleka modyfikowanego dla niemowląt.  Niemowlę, które pije mleko matki, powinno się co kilkanaście minut przystawiać do piersi i kontrolować, czy ma siłę ssać. Starszy maluszek nie musi jeść, ale gdy ma na to ochotę, można mu podać np. bułkę z masłem, ryż z jabłkiem. Cały czas trzeba sprawdzać, czy nie pojawiły się objawy odwodnienia.

Jelitówka u dzieci – kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Do pediatry trzeba gdy:

  • niemowlę ma mniej niż 8 tygodni,
  • objawy jelitówki nie ustępują po kilku dniach,
  • dziecko ma chorobę przewlekłą, np. cukrzycę,
  • maluch ma objawy odwodnienia, czyli:
    • suchy język;
    • jest apetyczny, bardzo osłabiony i ciągle chce spać;
    • nie chce pić lub ma bardzo silne pragnienie;
    • oddaje mocz w bardzo małych ilościach lub wcale;
    • ma krew w stolcu.

Jeżeli będzie to konieczne, pediatra wystawi skierowanie do szpitala, a tam w razie potrzeby dziecko zostanie podłączone do kroplówki.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy