Obecnie bez problemu sprawdza się, czy przyszła mama nosi w brzuszku zdrowego maluszka. Bezpieczne badania prenatalne dla mamy i dziecka są dostępne w naszym kraju już od kilkunastu lat. W tej chwili można wybierać wśród różnych rodzajów testów, które różnią się nieco między sobą.
Spis treści
Czy bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka są refundowane?
Teraz już tak. Od połowy 2024 r. każda kobieta w ciąży podlega programowi badań prenatalnych na NFZ. Do badań tych należy: tzw. USG genetyczne oraz badania biochemiczne. Wyniki badań biochemicznych są oparte na analizie np. specyficznych białek, które są w krwi przyszłej matki. Przy uwzględnieniu dodatkowych danych, a w tym m.in. wieku ciąży, wieku matki. Co więcej, wynik jest szacunkowy, np. 1:100 oznacza, że 1 na 100 kobiet z takim wynikiem urodzi dziecko z daną chorobą. Jeżeli badania wskażą, że płód prawdopodobnie nie rozwija się prawidłowo, ciężarna ma prawo do dodatkowych badań, ale one już nie są w pełni bezpieczne.
Płatne bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka – dlaczego warto
Płatnymi bezpiecznymi dla matki i dziecka badaniami powinny zainteresować się szczególnie panie, którym polecono wykonanie biopsji trofoblastu, amniopunkcji albo kordocentezy. Są to badania inwazyjne. Co prawda ryzyko powikłań jest niewielkie, ale są niebezpieczne dla płodu. Przy badaniach takich jak: Prenatal testDNA, NIFTY PRO, test Panorama, tego ryzyka nie ma. Laboratorium potrzebuje tylko niewielkiej ilości krwi kobiety w ciąży, a jej pobranie wygląda podobnie jak przy np. morfologii. A są one bardzo czułe (nawet 99%), więc jeśli wynik jednego z nich informuje, że dziecko jest zdrowe, to można mu zaufać i nie robić już badania inwazyjnego.
Jakie bezpieczne badania prenatalne dla matki i dziecka oferują laboratoria w Polsce?
NIFTY PRO
Analiza kodu DNA dziecka jest bardzo dokładna i obszerna. Obejmuje ocenę materiału genetycznego pod kątem aż 102 nieprawidłowości. W tym oczywiście te najczęstsze, np. Zespół Downa, ale też mniej znane, np. Zespół „Kociego Oka”, Zespół WAGRO. Przyszła mama otrzymuje wynik mniej więcej w 10 dni roboczych i, na jej prośbę, może także określać płeć maluszka.
Sprawdza się tu czy nie doszło do zmian genetycznych odpowiedzialnych za: Zespół Edwardsa, Zespół Downa. Zespół Patau. Wykrywa też anomalie, które niekiedy pojawiają się w ciąży mnogiej. W trakcie analizy szuka się też tzw. mikrodelecji, powodujących np. zespół Pradera-Willego, zespół Angelmana). Tu też można poprosić o określenie płci maluszka.