Jakie badanie genetyczne martwego płodu wykonać? Przeskocz do treści

Jakie badanie genetyczne martwego płodu wykonać?

badanie genetyczne martwego płodu

Poronienie w większości przypadków wywołane jest czynnikami genetycznymi. Mogą one również przyczynić się do utraty kolejnej ciąży. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto więc wykonać badanie genetyczne martwego płodu, które określi, czy podłożem poronienia były nieprawidłowości w genach. Jakie badanie genetyczne martwego płodu wykonać? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści:

  1. Badanie genetyczne martwego płodu – jak się je wykonuje?
  2. Co może wykryć badanie genetyczne martwego płodu?
  3. Badanie genetyczne martwego płodu – konsultacja z genetykiem
  4. Ile kosztuje badanie genetyczne martwego płodu?

Badanie genetyczne martwego płodu – jak się je wykonuje?

Do wykonania badania genetycznego martwego płodu potrzebny jest materiał z poronienia. Może nim być:

  • Kosmówka
  • Kosmki kosmówki
  • Kawałek pępowiny
  • Fragment łożyska

Materiał oddawany do badania powinien zostać zalany solą fizjologiczną. Pacjentka powinna o to poprosić lekarza przed wykonaniem zabiegu łyżeczkowania. Próbka zabezpieczona w soli fizjologicznej powinna trafić do laboratorium w ciągu 7 dni. Przez ten czas musi być przechowywana w lodówce. Do badania genetycznego martwego płodu nada się również bloczek parafinowy wypożyczony z zakładu histopatologicznego. Może on zostać oddany do badania nawet po kilku miesiącach od poronienia.

Próbka DNA płodu może być zanieczyszczona materiałem genetycznym matki. Do badania musi więc zostać dostarczona także próbka DNA matki np. wymaz z policzka. Dzięki temu laborant będzie mógł porównać próbki i wydać wiarygodny wynik badania.

Co może wykryć badanie genetyczne martwego płodu?

Badanie genetyczne martwego płodu może mieć różny zakres. Jest on zależny od metody użytej do analizy. Pacjentki najczęściej decydują się na badanie wykonywane za pomocą dwóch metod:

  • Metoda QF-PCR – w badaniu tym sprawdzane są chromosomy, w których najczęściej dochodzi do nieprawidłowości (chromosom 13, 15, 16, 18, 21, 22 i chromosomy płciowe). Metoda ta pozwala również na określenie płci dziecka.
  • Metoda MLPA – pozwala ona sprawdzić wszystkie chromosomy pod kątem wystąpienia aberracji liczbowych. Badanie to jest więc w stanie wykryć o wiele więcej zmian niż metoda QF-PCR

Badanie genetyczne martwego płodu – konsultacja z genetykiem

Wynik każdego badania genetycznego martwego płodu powinien zostać skonsultowany z genetykiem. Tylko taki lekarz jest w stanie odpowiednio zinterpretować wynik analizy. Genetyk może zalecić także parze odpowiednie leczenie, które pozwoli na donoszenie ciąży w przyszłości.

Ile kosztuje badanie genetyczne martwego płodu?

Zakres cen badań genetycznych po poronieniu jest bardzo szeroki. Koszt analizy zależny jest od jej zakresu oraz placówki, w której wykonywane jest badanie. Najczęściej jednak cena nie przekracza 1500 zł.

 

 

Nasi partnerzy