Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych [INSTRUKCJA]
Instrukcja pokazuje jak krok po kroku zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych, na co zwrócić uwagę i jaki materiał jest najlepszy do badań DNA. Pamiętaj, że w przypadku poronienia w domu możesz zabezpieczyć próbki samodzielnie i udać się do szpitala. Pobierz i udostępnij!
Dlaczego badanie materiału poronnego jest ważne?
Materiał poronny bada się pod kątem określenia płci. Dzięki badaniom genetycznym jest to możliwe nawet we wczesnej ciąży (gdy do poronienia doszło przed 16 tc). Określenie płci jest wymagane do wydania przez szpital karty martwego urodzenia. Jest to dokument, dzięki któremu rodzice mogą:
- zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego,
- skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego (8 tygodni),
- wnioskować o zasiłek pogrzebowy (4000 zł).
Określenie płci często ułatwia rodzicom pogodzić się ze stratą. W pewnym sensie nadaje osobowość ich dziecku. Rodzice nadają mu imię i rejestrują jego urodzenie. Dziecko przestaje być czymś abstrakcyjnym, staje się osobą – czyimś wnukiem, siostrą, synkiem.
Badanie pozwala określić, czy dziecko miało aberracje chromosomowe (m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau), które mogły być przyczyną poronienia. Większość poronień samoistnych (ok. 60-70%) jest spowodowanych właśnie takimi wadami. Najczęściej nie powtarzają się one w kolejnych ciążach.
Wykrycie nieprawidłowości w chromosomach pomaga rodzicom odzyskać spokój. Po poronieniu często czują się winni i obawiają się, że stracą również kolejną ciążę. Dzięki informacji o wykrytych wadach dowiadują się jednak, że w żaden sposób nie przyczynili się do poronienia i nie mogli nic zrobić, aby ochronić dziecko. Takie wady występują najczęściej przypadkowo i nie mają związku ze zdrowiem rodziców.
Lekarze wiedząc o wystąpieniu chorób, mogą też wskazać drogę dalszego postępowania, dzięki której rodzice przygotują się do kolejnej ciąży.
Badanie materiału poronnego nie jest refundowane. Rodzice mogą je zlecić w prywatnym laboratorium. O chęci zrobienia badań prywatnych najlepiej poinformować personel w szpitalu, aby próbki zostały zabezpieczone.
Masz pytania odnośnie badań po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.