Jak wygląda rodzenie dziecka w trakcie porodu naturalnego?
Kobiety w ciąży niecierpliwie wyczekują porodu, ale jednocześnie się go boją. Świadomość, jak wygląda rodzenie dziecka w praktyce, może ułatwić poradzenie sobie ze strachem. Wiedza przyszłej mamy i jej spokój czasami ułatwiają i przyspieszają akcję porodową.
Spis treści
Jak rozpoznać, że to już, czyli objawy rozpoczęcia się porodu
Poród zazwyczaj zaczyna się od skurczy, które stają się częste i bolesne. Skurcze te powodują, że brzuch robi się twardy od góry do dołu. Skurcze porodowe można rozpoznać po tym, że nie mijają po skorzystaniu z ciepłej kąpieli lub prysznica. Czasami poród rozpoczyna się odejściem wód płodowych, ale kobiety raczej nie mają problemu z rozpoznaniem tego momentu.
Jak wygląda naturalne rodzenie dziecka w praktyce?
Poród może przebiegać w bardzo różny sposób. Może to być klasyczny poród na łóżku porodowym, ale w polskich szpitalach można też urodzić w wannie czy małym basenie. Niektórym kobietom łatwiej jest przetrwać ból porodowy w wodzie. Poród w Polsce odbywa się pod kontrolą położnej, ale w razie komplikacji wzywa ona ginekologa i to on podejmuje decyzje, np. o konieczności użycia próżnociągu, kleszczy lub wykonania cesarskiego cięcia. Poród to w rzeczywistości nie tylko samo rodzenie dziecka. Dzieli się go na 4 etapy:
- I etap porodu – to czas od rozpoczęcia porodu do rozwarcia szyjki macicy na 10 centymetrów (tzw. pełnego rozwarcia).
- II etap porodu – obejmuje czas od pełnego rozwarcia się szyjki macicy do urodzenia się dziecka.
- III etap porodu – to około 15-30 minut po przyjściu dziecka na świat. Wtedy kobieta musi jeszcze urodzić łożysko, pępowinę oraz błony płodowe (tzw.popłód).
- IV etap porodu – to 2 godziny od urodzenia się popłodu. Kobieta znajduje się wtedy pod ciągłą obserwacją personelu medycznego.
Ile trwa poród siłami natury i jak przebiega?
Poród może trwać kilka lub kilkadziesiąt godzin. Na początku skurcze mogą boleć jak przy miesiączce, ale z czasem stają się silniejsze i bardziej regularne. Kobieta może wtedy chodzić, kręcić biodrami na piłce. Czasami dopiero po kilkunastu godzinach może zacząć się tzw. aktywna faza I etapu porodu. Wtedy skurcze stają się silne, długie i pojawiają się co kilka minut. Szyjka macicy rozwiera się bardzo szybko, aż do całkowitego rozwarcia. Ten okres też może trwać kilka godzin. Gdy to się stanie, rodząca wchodzi w II etap porodu. Niekiedy na jego początku skurcze stają się dużo słabsze, aby przyszła mama mogła nieco odpocząć. Nie trwa to dłużej niż kilkanaście minut. Potem kobieta zaczyna odczuwać skurcze parte. W ich trakcie dziecko stopniowo przemieszcza i obraca się w kanale rodnym, aż w końcu go opuszcza – maluszek się rodzi. W III i IV fazie porodu kobieta nie powinna odczuwać wyraźnego bólu.