Przygotowanie do diagnostyki – jak ubrać się na badania prenatalne?
Każdy element badań prenatalnych może być stresujący dla przyszłych mam. Stres powoduje nawet strój. Każda ciężarna chce, aby badanie przebiegło jak najbardziej sprawnie. Chcą więc zadbać o odpowiedni strój. Jak najlepiej ubrać się na badania prenatalne? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
Odpowiedni strój na badania prenatalne
Badania prenatalne to grupa kilku testów różnego typu. To, jaki strój będzie odpowiedni, zależy więc od specyfiki badania. Zawsze musimy dobrać go do tego, jakiego rodzaju próbka będzie od nas pobierana. Jednak w każdym przypadku musimy myśleć przede wszystkim o swoim komforcie i wygodzie.
Pamiętajmy, że stres nie służy naszemu maleństwu. W każdej sytuacji powinnyśmy czuć się komfortowo, także w gabinecie lekarskim. Nie odbierajmy sobie tego komfortu poprzez strój. Nie musimy się stroić ani zakładać naszych najlepszych ubrań. Najlepszym wyborem będą luźne ubrania, które łatwo jest zdjąć czy podciągnąć.
Strój na badanie USG
USG w ciąży wykonuje się w gabinecie ginekologicznym. To, jaki strój będzie na nie odpowiedni, zależy od tego, jak jest wykonywane – przezpochwowo czy przez powłoki brzuszne.
USG przezpochwowo wykonuje się jedynie na początku ciąży. Na tego typu badanie najlepiej jest założyć taki strój, który zakryje nam pupę po zdjęciu spodni. Świetnie sprawdzi się tu długa tunika, ale pacjentki często stawiają także na sukienki. Strojem nie musimy się zbytnio przejmować, jeśli w gabinecie naszego ginekologa znajdują się specjalne spódniczki do badania USG. Nie jest to jednak jeszcze standard, dlatego na pierwsze badania i tak warto założyć strój zasłaniający pupę.
W przypadku USG wykonywanego przez brzuch nie ma konieczności rozbierania się od pasa w dół. Pacjentka musi jednak uwidocznić swój brzuszek, dlatego powinna założyć bluzkę, którą bez problemu podciągnie do góry. Najlepsze będą więc luźne ubrania. Sukienki i obcisłe koszulki się tutaj nie sprawdzą.
Strój na badania prenatalne z krwi
W badaniach prenatalnych z krwi próbka jest pobierana tak jak do zwykłej morfologii. Nie ma więc tutaj żadnych wymogów co do stroju pacjentki. Najlepiej założyć bluzkę z krótkim rękawkiem lub taką, w której łatwo podwiniemy rękaw. Pozwoli to sprawnie pobrać krew do badania.