Jak dbać o siebie w ciąży? Kilka rad dla kobiet w pierwszej ciąży
Ciąża to wyjątkowy stan, w którym odżywianie, styl życia i zdrowie kobiety wpływa bezpośrednio na dwie istoty – przyszłą mamę i maleństwo w jej macicy. Gdy ciężarna wie, jak dbać o siebie w ciąży, ma szansę uniknąć groźnych chorób. Jak to zrobić?
Spis treści
Jak dbać o siebie w ciąży? Pilnuj diety i ruszaj się
Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje wartościowego budulca: dobrych białek i zdrowego tłuszczu, węglowodanów złożonych oraz witamin i mikroelementów. Wszystkie te składniki musi otrzymać z organizmu matki, ponieważ to ona je odżywia. W związku z tym kobieta powinna jeść bardzo różnorodnie i zdrowo. Musi też uważać, aby nie dostarczać maleństwu szkodliwych substancji – alkoholu, rakotwórczych substancji z dymu tytoniowego. Szkodliwy dla płodu jest też nadmiar cukru oraz tłuszcze trans. Kobieta w ciąży musi ograniczać słodycze z uwagi na to, że ich spożycie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową.
Ciąża a aktywność fizyczna
Dobrze przemyślana aktywność fizyczna w ciąży ma mnóstwo zalet:
- zwiększa przepływ krwi przez macicę i łożysko,
- poprawia działanie układu krążenia oraz układu oddechowego,
- zapobiega zaparciom,
- likwiduje bóle kręgosłupa,
- zapobiega nadmiernemu tyciu w ciąży
- wzmacnia organizm, co ma duże znaczenie dla przebiegu porodu.
Należy pamiętać, że chęć rozpoczęcia ćwiczeń w ciąży trzeba zawsze skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę. Musi on ocenić, czy będzie to bezpieczne dla ciąży. Ruch w ciąży najlepiej połączyć z relaksem. Dla każdego człowieka oznacza to coś innego. Może to być szybki spacer, joga, pływanie na basenie. Przyszła mama musi jednak zrezygnować ze sportów, które są związane z większym ryzykiem urazów, np. jazdy konnej, siatkówki, narciarstwa.
Jak dbać o siebie w ciąży? Nie unikaj badań!
Badania w ciąży są bardzo ważne i nie można z nich tak po prostu rezygnować. Dotyczy to zarówno badań ogólnych (np. morfologii krwi, oznaczenia poziomu hormonów tarczycy), jak i badań prenatalnych (np. USG). Wszystkie problemy zdrowotne u ciężarnej odbijają się na zdrowiu płodu. Przykładowo, nieleczona cukrzyca może doprowadzić do tego, że w dniu porodu maluszek będzie jednocześnie zbyt duży i niedojrzały. Z kolei wykonanie badań prenatalnych niekiedy pozwala ograniczyć do minimum wpływ choroby genetycznej na komfort życia dziecka. Jest to na tyle istotne, że odpowiedzialne przyszłe matki coraz częściej decydują się nawet na wykonanie płatnego, ale bardzo dokładnego i czułego badania wolnego DNA płodu (np. Prenatal testDNA). Sprawdza się w nim wszystkie geny płodu. Pojedyncza mutacja w genach może wywołać np. mukowiscydozę. Chorobę ta bardzo obciąża układ pokarmowy i oddechowy, ale szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala mocno opóźnić jej rozwój i poprawić jakość życia chorego dziecka.