Identyfikacja płci martwego płodu Przeskocz do treści

Identyfikacja płci martwego płodu

Czym jest identyfikacja płci martwego płodu, Jak przebiega identyfikacja płci martwego płodu, Jak zlecić identyfikację płci martwego płodu, Jakie korzyści niesie ze sobą identyfikacja płci martwego płodu,

Ustalenie płci dziecka określa się w trakcie badania USG. Płeć określa się między 16 a 20 tygodniem ciąży. Zdarza się, iż ciążka zostanie przerwana za sprawą poronienia. Jest to niezwykle trudny okres dla wyczekujących rodziców. Nie wszyscy przyszli rodzice wiedzą, że w przypadku poronienia istniej możliwość określenia płci dziecka innymi metodami. W niektórych przypadkach informacje na temat płci są niezwykle istotne, kiedy planowana jest kolejna ciąża.

Czym jest identyfikacja płci martwego płodu?
Jak przebiega identyfikacja płci martwego płodu?
Jak zlecić identyfikację płci martwego płodu?
Jakie korzyści niesie ze sobą identyfikacja płci martwego płodu?

Czym jest identyfikacja płci martwego płodu?

Identyfikacja płci martwego płodu to badanie genetyczne umożliwiające identyfikację płci na podstawie dostarczonej próbki materiału genetycznego płodu. Taką próbkę można pobrać samemu a do wykonania badania wystarczy nieduży element tkanki płodowej czy kosmówki. Pobrane próbki można dostarczyć do laboratorium osobiście lub poprzez usługi kurierskie.

Jak przebiega identyfikacja płci martwego płodu?

Rezultat wyników uzyskuje się za pomocą badania genetycznego, które wykonywane jest w laboratoriach lub placówkach szpitalnych. Na podstawie dostarczonych próbek identyfikowane są chromosomy płciowe, dzięki którym można ze 100% dokładnością ustalić płeć dziecka. Badanie identyfikacji płci martwego płodu to trwa na ogół do kilkunastu dni roboczych, jednak na ogół wynik można poznać już po kilku dniach.

Jak zlecić identyfikację płci martwego płodu?

Istnieją dwie drogi możliwości określenia płci martwego płodu. Za każdym razem są to badania genetyczne, jednak można je wykonać w palcówce szpitalnej – wówczas o zleceniu badań decyduje lekarz, lub jeśli z jakiś powodów lekarz nie chce bądź nie możne zlecić takiego badania, wówczas można skorzystać z ofert prywatnych laboratoriów. Tak jak wspomniano, konieczne jest wówczas samodzielne dostarczenie materiału genetycznego do badania.

Jakie korzyści niesie ze sobą identyfikacja płci martwego płodu?

Poznanie płci martwego płodu jest ważne z kliku powodów. Po pierwsze, po poronieniu można skorzystać z urlopu macierzyńskiego – jest to jednak możliwe dopiero po podaniu płci dziecka. Inna kwestia to zasiłek pogrzebowy, który przysługuje zawsze w przypadku organizowania ceremonii pochówku, jednak aby go zorganizować niezbędne jest spełnienie różnych formalności m.in podanie płci zmarłego. Poza tym niektóre wady genetyczne dotyczą konkretnej płci, warto zatem planując kolejne ciąże określić jakie warunki będą sprzyjające do udanego finału ciąży.

Nasi partnerzy