HPV – informacje o wirusie Przeskocz do treści

HPV – informacje o wirusie

Wielu ludzi nie ma pojęcia czym jest wirus HPV, a powinno. Dlaczego? Ponieważ HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo zaraźliwym i groźnym wirusem. Każdy z nas może się nim zarazić lub być już nim zarażonym, nawet o tym nie wiedząc.

Czym jest HPV?
Jak mogę zrobić badanie na HPV?
Jakie są objawy HPV?
Czy HPV można wyleczyć?

Czym jest HPV?

HPV (Human Papillomavirus ) jest niezwykle zakaźnym wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia mim dochodzi poprzez stosunek seksualny i szacuje się, że 80% populacji ludzkiej zakazi się nim w ciągu swojego życia. Istnieje 100 typów wirusa HPV, które dzieli się na dwie grupy: niskoonkogenne oraz wysokoonkogenne. Grupa wysokoonkogennych typów wirusa HPV może doprowadzić do rozwoju nowotworów m.in. raka szyjki macicy u kobiet i prącia u mężczyzn.

Jak mogę zrobić badanie na HPV?

W celu wykonania badania potwierdzającego lub wykluczającego wirusa HPV najlepiej jest udać się do poradni ginekologicznej. W przypadku kobiet wymaz do badania pobierany jest z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, natomiast w przypadku mężczyzn materiał badawczy pobierany jest z cewki moczowej lub prącia. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą dokonać samodzielnego poboru próbki przeznaczonej do badania np. w toalecie poradni ginekologicznej. Próbka następnie zostaje przekazana do laboratorium. Istnieje także możliwość testu na wirusa HPV, który można zakupić w sklepach internetowych. Wymaz pobiera się z jamy ustnej i według instrukcji należy odczekać kilka minut na wynik negatywny oznaczony minusem lub pozytywny oznaczony plusem.

Jakie są objawy HPV?

Wirus HPV może nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat. Często mylony jest także z przeziębieniem, ponieważ może powodować bóle gardła, kaszel, trudności z połykaniem, uczucie ciała obcego, zmęczenie czy senność. Najbardziej charakterystycznymi objawami wirusa HPV, których nie powinno się bagatelizować są brodawki, mogące przypominać krostki lub owrzodzenie pojawiające się na wargach sromowych u kobiet, prąciu u mężczyzn, w okolicach odbytu lub w jamie ustnej. Ponadto niepokojącymi objawami u kobiet są: nasilone krwawienie podczas miesiączki, pojawianie się krwawienia między miesiączkami, krwawienie po stosunku, ból w podbrzuszu podczas oddawania moczu lub w trakcie stosunku płciowego, ból miednicy, upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Czy HPV można wyleczyć?

Niestety, HPV jest uciążliwym wirusem i bardzo trudno jest go usunąć z organizmu. Tylko niewielka ilość osób zostaje wyleczona całkowicie z wirusa brodawczaka ludzkiego. Na możliwość zapobiegania rozwojowi wirusa HPV oraz na pełne wyleczenie się z niego wpływa przede wszystkim typ, jakim pewna osoba została zarażona. Zarażony, powinien również systematycznie kontrolować swój stań pod okiem specjalistów i stosować się do ich zaleceń.

Nasi partnerzy