Co roku kilkadziesiąt tysięcy Polek doświadcza poronienia. Większość z nich zadręcza się pytaniami i wątpliwościami czy mogły zrobić cokolwiek, aby temu zapobiec. Dlatego po utracie ciąży warto rozpocząć diagnostykę w kierunku rozpoznania przyczyny poronienia. Jednym z nich jest badanie genetyczne płodu. Dlaczego warto je wykonać?
Co daje badanie płodu po poronieniu?
Czy badanie płodu po poronieniu określi przyczynę poronienia?
Co jest potrzebne do badania płodu po poronieniu?
Ile trwa badanie płodu po poronieniu?
Co daje badanie płodu po poronieniu?
Diagnostykę przyczyn poronienia najlepiej rozpocząć od badania genetycznego płodu. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną samoistnych poronień są wady genetyczne zarodka. Badania płodu po poronieniu są jedynym sposobem na ustalenie, czy przyczyną utraty ciąży były aberracje w chromosomach. Jest to istotne także z perspektywy psychologicznej. Świadomość, że do poronienia doszło z przyczyn niezależnych od nas z pewnością przyniesie ulgę wielu kobietom.
Czy badanie płodu po poronieniu określi przyczynę poronienia?
Badania płodu po poronieniu wykonywane są w celu określenia czy przyczyna utraty ciąży leżała w wadach genetycznych płodu. Dzięki temu można również oszacować potencjalne ryzyko występowania poronień w przyszłości. W razie potrzeby można także uruchomić dalszą diagnostykę. Dzięki badaniom można także określić płeć dziecka.
Co jest potrzebne do badania płodu po poronieniu?
Wbrew powszechnemu przekonaniu badania płodu po poronieniu nie wykonuje się na całych płodach ani na ich fragmentach. Do ich przeprowadzenia używa się jedynie fragmentu kosmówki. Jest ona zabezpieczana do badania przez lekarza, który dokonuje łyżeczkowania macicy po poronieniu. Materiał do badania umieszcza się w sterylnym pojemniku, który wypełniony jest roztworem soli fizjologicznej. Badania zostaje przeprowadzone w przed upłynięciem drugiej doby od pobrania materiału.
Ile trwa badanie płodu po poronieniu?
Badanie najczęściej przeprowadzane jest w dwóch etapach. Wyniki pierwszego etapu badania, wyjaśniające przyczyny poronienia i płeć dziecka, otrzymujemy po około czterech dniach roboczych od pobrania materiału. Na wyniki drugiego etapu również musimy około czterech – pięciu dni.