Kariotypy ludzkie to zestaw genów zawierający indywidualny łańcuch DNA, który powinien składać się z tych samych elementów – 46 chromosomów pogrupowanych w pary. W celu diagnostyki niepłodności zawsze zaleca się zbadać kariotypy kobiety oraz mężczyzny – nieprawidłowości mogą być zapisane w DNA jednej ze stron, a partner może być zdrowy.
Kariotypy – jakie są wskazania do badania kariotypu ?
Kariotypy – ile kosztuje badanie kariotypu ?
Kariotypy – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu ?
Kariotypy – co oznacza nieprawidłowy kariotyp ?
Kariotypy – jakie są wskazania do badania kariotypu ?
Badanie kariotypu jest najczęściej wykonywane właśnie jako element diagnostyki niepłodności. Niepokój mogą wzbudzić problemy z poczęciem dziecka, a także nawykowe poronienia. Kariotypy mogą zawierać niewielkie nieprawidłowości, które nie dają objawów choroby u rodzica, a jednak bywa, że powodują zaburzenia u dziecka. Badanie jest więc wskazane przy podejrzeniu chorób genetycznych.
Kariotypy – ile kosztuje badanie kariotypu ?
Badania kariotypu nie należą do drogich badań genetycznych, mimo że opierają się na zaawansowanej analizie. Badanie kariotypu cena to około 400-500 złotych. Ponieważ analizę zaleca się wykonywać przez pary, warto zdecydować się na badanie kariotypu dla pary – wówczas można liczyć na niższą cenę badania, która wynosi około 800-900 złotych.
Kariotypy – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu ?
Badanie kariotypu opiera się na analizie próbki krwi żylnej. Nie trzeba żadnych specjalnych przygotowań do badania, nie ma konieczności zgłaszania się na czczo. Na wynik badania cytogenetycznego oczekuje się około 3 tygodni, co wynika z charakteru analizy. Wymaga ona czasu – do oceny chromosomów wykorzystuje się limfocyty z krwi obwodowej, które są hodowane w warunkach laboratoryjnych.
Kariotypy – co oznacza nieprawidłowy kariotyp ?
Nieprawidłowe kariotypy zdarzają się u wielu osób i nie oznacza to od razu choroby genetycznej. Zaburzenia mogą być wykryte przypadkowo – wiele zależy od tego, jakie nieprawidłowości są raportowane w wyniku. Mutacje nie muszą od razu oznaczać choroby genetycznej. Nieprawidłowy wynik badania kariotypu musi być omówiony z lekarzem genetykiem, który wskaże dalsze postępowanie i oceni zagrożenia, z którymi są ewentualnie związane wykryte nieprawidłowości.