Badanie kariotypu dla par to polecana metoda diagnostyki przyczyn poronienia. Badanie jest proste do wykonania i wiarygodne, natomiast wynik zachowuje ważność przez całe życie. Analiza genetyczna jest możliwa do wykonania w wielu laboratoriach na terenie całego kraju, a na wynik oczekuje się 4-10 tygodni.
Czym jest badanie kariotypu dla par?
Kiedy warto wykonać badanie kariotypu dla par?
Jakie są korzyści z wykonania kariotypu dla par jako badania po poronieniu?
Jakie mogą być zagrożenia wynikające z badania kariotypu dla par?
Czym jest badanie kariotypu dla par?
Badanie kariotypu dla par jest bardzo ważne w przypadku diagnostyki przyczyn poronienia – analiza wykrywa aberracje chromosomowe, a więc zmiany w genomie. Zaburzenia w obrębie chromosomów nie zawsze są przyczyną choroby, jednak mogą być dziedziczone przez dziecko. Z tego też powodu ciąża może nie rozwijać się prawidłowo – badanie kariotypu pozwala określić, czy płód mógł dziedziczyć aberracje.
Kiedy warto wykonać badanie kariotypu dla par?
Badanie kariotypu zaleca się wykonać po dwóch poronieniach, wiele par decyduje się na analizę już po pierwszym poronieniu lub nawet na etapie planowania ciąży. Dzięki temu można poznać ryzyko zaburzeń genetycznych u płodu, które są bardzo często przyczyną poronień. Kariotyp zaleca się badań również u kobiet po 35 roku życia, a także kiedy w bliskiej rodzinie występowały zaburzenia genetyczne.
Jakie są korzyści z wykonania kariotypu dla par jako badania po poronieniu?
Badanie kariotypu pozwala sprawdzić, czy poronienie było spowodowane zaburzeniami genetycznymi, które płód dziedziczy po rodzicach. Dzięki temu można określić ryzyko utraty kolejnej ciąży, a także zastosować środki, które mogą zapobiec poronieniu w przyszłości. Nawet nieprawidłowy wynik badania nie przekreśla szans na posiadanie zdrowego potomstwa.
Jakie mogą być zagrożenia wynikające z badania kariotypu dla par?
Badanie kariotypu jest nieinwazyjne, dlatego nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń zdrowotnych. Wymaga jedynie pobrania próbki krwi żylnej, która jest następnie poddawana dokładnej analizie. Jeśli badanie jest przeprowadzone w sposób prawidłowy to uzyskany wynik może tylko pomóc, a nie zaszkodzić parze starającej się o powiększenie rodziny.