Co powinniśmy wiedzieć o kariotypie? Przeskocz do treści

Co powinniśmy wiedzieć o kariotypie?

Jakie są wskazania do badania kariotypu, Ile kosztuje badanie kariotypu, Ile czeka się na wynik badania kariotypu, Gdzie można zrobić badanie kariotypu

Kariotyp jest to zestaw chromosomów charakterystyczny dla danego człowieka. Każdy kariotyp posiada własne autosomy, które są podobne u osobników niezależnie od płci oraz allosomy, czyli chromosomy płci stanowiące o jej indywidualnych cechach. Aby graficznie zaprezentować budowę kariotypu, naukowcy stosują idiogramy. Człowiek o idealnym kariotypie posiada 22 chromosomy autosomalne i jedną parę allosomów. Zdarza się, że określenie kariotypu okazuje się konieczne i w tym celu przeprowadza się szereg badań, które umożliwiają przygotowanie wiarygodnego idiogramu.

Jakie są wskazania do badania kariotypu?
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Ile czeka się na wynik badania kariotypu?
Gdzie można zrobić badanie kariotypu?

Jakie są wskazania do badania kariotypu?

Badanie kariotypu można przeprowadzić w każdej grupie wiekowej, zarówno u dziecka, jak i dorosłego. Jest również możliwość badań u płodu. Pozwalają one ustalić nieprawidłowości układu chromosomów oraz wynikające z tego powodu zaburzenia i problemy zdrowotne. Najczęściej wymienia się tutaj zagrożenie poronieniem, genetyczne nieprawidłowości w rodzinie, problemy z zajściem w ciążę oraz w przypadku mężczyzn niewystarczającej ilości wytwarzanych plemników. Obowiązkowo ustalenie zestawu chromosomów przeprowadza się podczas metody in vitro.

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Badanie można przeprowadzić w specjalistycznej placówce, profesjonalnie zajmującej się badaniami genetycznymi. Koszt przeprowadzenia zabiegu waha się od 400 do 500 złotych. Istnieje możliwość refundacji w ramach funduszu NFZ ale tylko w określonych przypadkach, konieczne jest również skierowanie od lekarza rodzinnego, który ustali czy istnieje konieczność przeprowadzenia tego typu badań.

Ile czeka się na wynik badania kariotypu?

Czas oczekiwania na wynik wynosi około czterech tygodni. Warto zaznaczyć, że wynik i jego analiza jest ważna przez całe życie ponieważ układ chromosomów nie ulega zmianie.

Gdzie można zrobić badanie kariotypu?

W Polsce istnieje szereg prywatnych placówek, w których ,bez oczekiwania w długich kolejkach, każdy może zbadać swój kariotyp. Również placówki publiczne wykonują tego typu usługi. Wystarczy skorzystać z punktów pobrań w całej Polsce, gdzie zostanie pobrana krew do analizy.

Nasi partnerzy