Ciąża po poronieniu to dla każdej kobiety ciężki czas pełen obaw i niepewności. Nie do końca wiemy jak należy z nią postępować i zaczynamy wątpić czy zakładanie rodziny to na pewno dobry pomysł. Boimy się, że ciąża po poronieniach jest skazana na nieprawidłowości. Nie zawsze są to słuszne obawy.
Ciąża po poronieniach – kiedy najlepiej ją planować?
Ciąża po poronieniach – co zrobić, aby spokojnie przebiegła?
Ciąża po poronieniach – jakie sytuacje mogą być niebezpieczne dla mamy i dziecka?
Czego unikać będąc w ciąży po poronieniu?
Ciąża po poronieniach – kiedy najlepiej ją zaplanować?
To kiedy najlepiej planować ciążę po poronieniu zależy od tego, w którym tygodniu do niego doszło. Należy pamiętać, że poronienie nie oznacza, że kolejna ciąża także zostanie stracona. Jeśli poronienie nastąpiło samoistnie do 12 tygodnia ciąży, zazwyczaj nie będzie konieczny zabieg łyżeczkowania. W takim przypadku kolejną ciążę można zaplanować jak najszybciej. Jeśli poronienie nastąpiło po 12 tygodniu, konieczny będzie zabieg oczyszczenia macicy. Wiadomo, że w takim wypadku musimy poczekać, aż macica się zregeneruje. Warto zapytać lekarza ile taki proces będzie trwał w naszym przypadku. Zazwyczaj to około 3-6 miesięcy. Po tym czasie można ponownie zacząć starać się o dziecko.
Ciąża po poronieniach – co zrobić, aby spokojnie przebiegła?
Aby ciąża po poronieniach przebiegła bez komplikacji powinniśmy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Dobrze jest przed ciążą wykonać wszystkie badania po poronieniu, aby sprawdzić co było jego przyczyną. Zależnie od tego lekarz może zalecić leżenie w łóżku, brak większego wysiłku fizycznego i ogólne oszczędzanie swojego organizmu. Ważna czasami będzie suplementacja niektórych makroelementów (np. magnezu lub żelaza). Powinniśmy również tak jak przy każdej ciąży zażywać kwas foliowy. Często lekarz przy ciąży po poronieniu przepisuje leki na podtrzymanie jej. Kobieta przede wszystkim powinna dbać o zdrowe odżywianie. Jeśli czuje się niepewna lub stresuje kolejną ciąża, dobrze byłoby, aby udała się do psychologa.
Ciąża po poronieniach – jakie sytuację mogą być niebezpieczne dla mamy i dziecka?
Bardzo niebezpieczny przy ciąży po poronieniach jest nadmierny stres. Nie powinniśmy martwić się na zapas. Kolejna ciąża może przebiec książkowo, a obawy o nią tylko jej niepotrzebnie zaszkodzą. Jeśli nie radzimy sobie ze stresem powinniśmy zasięgnąć pomocy specjalisty. Niedobór makroelementów także źle wpływa na organizm kobiety, a to w znacznym stopniu może się odbić na płodzie. Zaszkodzić mogą także takie choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca. Zawsze powinnyśmy wspomnieć o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Bardzo niebezpieczne dla ciąży, a szczególnie ciąży po poronieniach jest palenie papierosów. Często nadmierny wysiłek fizyczny jest niewskazany, a kobieta powinna dużo leżeć w łóżku.
Czego unikać będąc w ciąży po poronieniu?
Przede wszystkim trzeba zrezygnować z używek. Palenie papierosów, picie alkoholu to coś co zagraża każdej ciąży i nie można robić wyjątków. Unikać należy niezdrowego jedzenia typu fast food. Złe dla ciąży po poronieniach będą słodycze, które powodują skoki insuliny, dlatego kobieta powinna z nich zrezygnować. Często sytuacja wymaga rezygnacji z wymagających treningów (np. Siłowych). Bardzo ważnym jest, aby ograniczać nerwy i nie stresować się w miarę możliwości.