Ból okresowy na początku ciąży – co może oznaczać? Kiedy jest powodem do niepokoju?
Ból okresowy na początku ciąży to dolegliwość, na którą skarżą się niektóre przyszłe mamy. Większość z nich jest przez niego bardzo zaniepokojona. Najczęściej jednak ma on przyczynę, która nie jest powodem do obaw. Sprawdź, co dokładnie może oznaczać ból okresowy na początku ciąży!
Spis treści:
- Rozciąganie macicy a ból okresowy na początku ciąży
- Implantacja zarodka a ból okresowy na początku ciąży
- Kiedy ból okresowy na początku ciąży jest powodem do niepokoju?
Rozciąganie macicy a ból okresowy na początku ciąży
Ból podbrzusza to jedna z najczęstszych dolegliwości, której doświadczają kobiety na początku ciąży. Najczęściej kobiety odczuwają skurcze w podbrzuszu, a przy tym czują się pełne. Może to przypominać właśnie ból, który pojawia się w trakcie okresu.
Bóle podbrzusza na początku ciąży najczęściej spowodowane są przez rozciągającą się macicę. Wzrasta w niej dziecko, dlatego musi ona się nieco rozszerzyć. Nie jest to nic złego, dlatego taki ból nie powinien nas niepokoić. Macica rozszerzać będzie się przez cały okres ciąży, dlatego taki ból może pojawić się nie tylko na początku.
Implantacja zarodka a ból okresowy na początku ciąży
Po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się w macicy kobiety. Dzięki temu ciąża może dalej się rozwijać. Implantacja zarodka w macicy ma miejsce około 4 tygodnia ciąży. Kobieta może odczuwać wtedy ból przypominający ten, który pojawia się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Jest on lekki i nie powinien powodować większego dyskomfortu.
Przy implantacji zarodka pojawić może się także krwawienie implantacyjne, które łatwo pomylić z miesiączką. Trwa ono maksymalnie trzy dni i jest znacznie mniej nasilone niż krwawienie miesiączkowe. Od miesiączki rozróżnić możemy je także poprzez kolor krwi. W przypadku krwawienia implantacyjnego krew będzie bardziej różowawa lub brunatna.
Kiedy ból okresowy na początku ciąży jest powodem do niepokoju?
Ból okresowy na początku ciąży zwykle wynika z przemian fizjologicznych, które mają miejsce w organizmie kobiety ciężarnej. Nie stanowi on więc powodu do niepokoju. Warto jednak porozmawiać o nim z lekarzem, jeśli towarzyszą mu następujące objawy:
- Krwawienie z dróg rodnych
- Gorączka
- Mroczki przed oczami
- Osłabienie
- Omdlenie
Z lekarzem warto skontaktować się w przypadku wystąpienia bardzo silnego bólu podbrzusza, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.