Blizna po cesarce - co na nią stosować? Jak zapobiec zrostom? Przeskocz do treści

Blizna po cesarce – co na nią stosować? Jak zapobiec zrostom?

Blizna po cesarce zazwyczaj goi się bez powikłań i nie ma po niej śladu. W sytuacji, gdy dojdzie do zaburzenia procesu gojenia, mogą pojawić się komplikacje takie jak bliznowiec lub zrosty. Jak dbać o bliznę po cesarce, aby do tego nie dopuścić? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Blizna po cesarce – możliwe komplikacje
2. Blizna po cesarce – zrosty – co to takiego? Jak się ich pozbyć?
3. Bliznowiec po cesarce – co to takiego i jak z nim walczyć?
4. Rozejście się blizny po CC w ciąży – objawy oraz sposoby leczenia
5. Jak dbać o bliznę po cesarce?

Blizna po cesarce – możliwe komplikacje

Gdy blizna po cesarce nie goi się prawidłowo, może dojść do rozwoju komplikacji, takich jak bliznowce, zrosty czy też rozejście się blizny po cesarskim cięciu. W szczególności narażone na wystąpienie powikłań po cesarskim cięciu są kobiety, które chorują na cukrzycę i/lub są otyłe [1].

Blizna po cesarce – zrosty – co to takiego? Jak się ich pozbyć?

Jakie powikłania może dawać nieprawidłowo zagojona blizna po cesarce? Zrosty to jedna z częstych komplikacji. Tak nazywa się włókniste połączenia (zrośnięcia) między tkankami, powstałe po operacji [2]. Zrosty po cesarskim cięciu mogą prowadzić do zaburzenia ruchomości tkanek, tworzyć niepożądane napięcia oraz odpowiadać za ból kręgosłupa i miednicy lub podczas współżycia [2] [3]. Wpływają one także niekorzystnie na wygląd brzucha, ponieważ powodują defekty kosmetyczne w postaci nawisu skóry i tkanki nad blizną po cesarce [2]. Powstawaniu zrostów pooperacyjnych po cesarskim cięciu można zapobiec poprzez wdrożenie na odpowiednio wczesnym etapie rehabilitacji blizny po cesarce.

Bliznowiec po cesarce – co to takiego i jak z nim walczyć?

Inny przykład komplikacji w gojeniu blizny po cesarce to tzw. bliznowiec (inaczej keloid), czyli swędząca (lub nawet bolesna), wypukła blizna, wykraczająca poza zarys rany [3]. Leczenie bliznowców jest trudne i czasochłonne, aby nie dopuścić do powstania tych nieestetycznych zmian, konieczna jest, podobnie jak przy zrostach, wczesna rehabilitacja blizny.

Rozejście się blizny po CC w ciąży – objawy oraz sposoby leczenia

Kolejną przypadłością związaną z nieprawidłowym procesem gojenia się rany pooperacyjnej jest rozejście się blizny po CC w ciąży. Objawy, które mogą wskazywać na tę komplikację to: nienaturalny odstęp pomiędzy mięśniami brzucha, obecność dziwnego wybrzuszenia w kształcie stożka oraz osłabienie białej kresy [4].

Rozejście się blizny po cesarskim cięciu może prowadzić do wystąpienia przepukliny brzusznej [5], aby temu zapobiec, należy zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub osteopaty. Czynniki, które powodują wzrost ryzyka rozejścia się blizny po cesarce to [5]:

• brak aktywności przed ciążą lub jej nadmiar,
• ciąża mnoga,
• makrosomia (co może być związane także z cukrzycą),
• szybki wzrost masy ciała.

Jak dbać o bliznę po cesarce?

Aby nie dopuścić do powstania bliznowca po cesarce, zrostów czy też rozejścia się blizny, wskazana jest specjalna rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego. Terapię blizny można jednak podjąć dopiero po około 4-5 tygodniach od zabiegu [3]. Co można zrobić na wcześniejszych etapach? Jak dbać o bliznę po cesarce? W początkowym okresie po cesarskim cięciu wskazane jest, aby [6] [7] [8]:

• wstrzymać się od pielęgnacji rany, dopóki jest na niej opatrunek, należy jedynie uważać, aby nie zamoczyć ani nie urazić miejsca po operacji,
• po ściągnięciu szpitalnego opatrunku regularnie dezynfekować ranę oraz ją dokładnie osuszać zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz z użyciem zaleconych preparatów. Dodatkowo można stosować specjalne opatrunki na rany, które pochłaniają nadmierną ilość wysięku,
• celem przyspieszenia gojenia się rany po cesarce można użyć specjalistycznych opatrunków, np. żelu hydrokoloidowego lub plastrów silikonowych. Tego typu opatrunki zapewniają odpowiednio wilgotne środowisko konieczne do regeneracji, a jednocześnie, pochłaniają nadmierny wysięk,
• do kilku tygodni po operacji cesarskiego cięcia należy uważać na to, aby nie podrażnić miejsca pooperacyjnego ubraniami czy też bielizną, należy również powstrzymać się od zrywania strupów pojawiających się na ranie.

 

Źródła:

1. Reroń A., Huras H. Powikłania po cięciach cesarskich (Complications after cesarean section). Gynaecology and Obstetrics 2006, 2 (2): 48-55

2. https://www.chcemybycrodzicami.pl/blizna-po-cc-okiem-fizjoterapeutki-jak-o-nia-dbac/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

3. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/rehabilitacja-blizny-po-cesarskim-cieciu [dostęp: 20.10.2022 r.]

4. https://kobiecafizjoterapia.pl/po-porodzie/rozejscie-miesnia-prostego-brzucha/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

5. https://ksfizjoterapia.pl/rozstep-miesni-prostych-brzucha/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

6. https://www.szpitalzelazna.pl/pielegnacja-rany-po-cieciu-cesarskim-2/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

7. https://wszystkooranach.pl/pielegnacja-rany-po-cesarskim-cieciu/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

8. https://forumleczeniaran.pl/rana-po-cesarskim-cieciu-pielegnacja-i-mozliwe-powiklania/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy