MTHFR to reduktaza 5,10-metylenotetrahydrofolianowa – enzym ma ogromne znaczenie dla kobiet ciężarnych oraz tych, które dopiero planują powiększenie rodziny. Analizę można wykonać w laboratorium genetycznym, a że badanie MTHFR cena nie jest wygórowana, warto zdecydować się na tę formę profilaktyki.
Badanie MTHFR – dlaczego jest tak ważne w diagnostyce niepłodności?
Dlaczego kobiety wykonują badanie genu MTHFR?
Jak kształtuje się cena za badania MTHFR?
Czy można negocjować cenę za badanie genu MTHFR?
Badanie MTHFR – dlaczego jest tak ważne w diagnostyce niepłodności?
Badanie genu MTHFR jest jedną z metod diagnostyki niepłodności. Kobieta u której wykryto nieprawidłowości w aktywności MTHFR ma problem z utrzymaniem prawidłowej ilości kwasu foliowego w organizmie. Foliany są natomiast niezwykle ważne na wczesnym etapie ciąży, kiedy mają ogromny wpływ na kształtowanie się cewy nerwowej płodu. Niedobór kwasu foliowego może przyczynić się do wad układu nerwowego płodu, a także do poronienia.
Dlaczego kobiety wykonują badanie genu MTHFR?
Badanie MTHFR pozwala na zapobieganie niedoborom kwasu foliowego – konieczne jest zwykłego kwasu foliowego aktywnymi folianami. Nie każda kobieta zdaje sobie z tego sprawę, szczególnie planując ciążę lub zmagając się z poronieniami. Badanie niesie korzyść nie tylko dla kobiet planujących ciążę – pozwala na wykrycie czynników sprzyjających rozwojowi choroby zakrzepowej i zmian miażdżycowych.
Jak kształtuje się cena za badania MTHFR?
Badanie MTHFR cena jest zmienna i w dużej mierze zależy od aktualnego cennika danego laboratorium. Za wykonanie analizy należy zapłacić około 300 złotych. Warto sprawdzić ofertę kilku laboratoriów, a jeśli wykonuje się inne badania to zwykle można liczyć na lepszą cenę.
Czy można negocjować cenę za badanie genu MTHFR?
Badanie MTHFR wykonywane jest przez profesjonalne placówki zajmujące się analizami genetycznymi. Zazwyczaj cennik jest ustalony z góry i nie podlega negocjacji – wyjątkiem są okresowe promocje czy korzystanie z badań wykonywanych w pakiecie. Cennik ma związek z kosztami specjalistycznego sprzętu i personelu zaangażowanego przy badaniu. Z tego też powodu na co dzień raczej nie da się negocjować cen badań genetycznych.