Badanie kariotypu dla par Przeskocz do treści

Badanie kariotypu dla par

Kariotyp to zbiór indywidualnych dla każdego organizmu chromosomów, struktur zawierających kompleksową informację genetyczną. Zestaw chromosomów znajduje się w jądrze komórkowym komórek somatycznych, czyli wszystkich komórek danego organizmu za wyjątkiem komórek płciowych, każda z nich posiada właściwą dla siebie morfologię i liczbę. Organizm ludzki, o prawidłowej budowie komórki somatycznej, zawiera 46 chromosomów pogrupowanych w pary. W każdej parze znajduje się jeden chromosom pochodzenia matczynego oraz drugi o pochodzeniu ojcowskim. 

Kiedy badać kariotyp?
Co wykazuje badanie kariotypu?
Jak odczytać wynik badania kariotypu dla par?
Kiedy konsultować wynik badania kariotypu z genetykim?

Kiedy badać kariotyp? 

Badanie kariotypu wykonuje się najczęściej wówczas, gdy występuje podejrzenie, że pacjent posiada chorobę uwarunkowaną błędnym zestawem chromosomów lub występują u niego permanentne niepowodzenia rozrodu. Tego rodzaju badanie zaleca się również jako pierwsze wykluczenie w przypadkach niepłodności.

Co wykazuje badanie kariotypu? 

Celem badania kariotypu jest zbadanie czy pacjent posiada prawidłową liczbę i budowę chromosomów. Nieprawidłowości w tym zakresie nazywa się aberracjami chromosomowymi, są to wszelkiego rodzaju zaburzenia w obszarze ilości chromosomów oraz ich morfologii. Powstają one najczęściej na podłożu nieprawidłowego podziału komórek.

Badanie kariotypu cena w prywatnych laboratoriach kosztuje ok. 500 zł. Cena może jednak mocno się różnić w zależności od miasta i pracowni, w które jest ono wykonywane.

Jak odczytać wynik badania kariotypu dla par?

Badanie kariotypu dla par identyfikuje chromosomy poprzez charakterystyczny dla każdego z nich układ prążków poszczególnych par. Chromosomy płci oznacza się literami X oraz Y.

Kiedy konsultować wynik badania kariotypu z genetykim?

Nie każdy nieprawidłowy kariotyp musi niepokoić. Warto jednak skonsultować z genetykiem wszelkie zmiany kariotypu pod kątem niepłodności pary oraz prawidłowości rozwoju zarodka i w przyszłości rozwoju dziecka.

Jeżeli badanie kariotypu wykazuje nieprawidłowości, parom zaleca się wykonanie badania preimplantacyjne w kierunku wykrywania aneuploidii PGT-A. Badanie to wykaże, czy zarodki zawiązujące się na skutek zapłodnienia in vitro nie posiadają wad liczby i struktury chromosomów.

Nasi partnerzy