Badanie kariotypu – czym jest i ile kosztuje? Przeskocz do treści

Badanie kariotypu – czym jest i ile kosztuje?

Badanie kariotypu jest zalecane wszystkim osobom, które planują ciążę, a w których rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych. Wskazaniem do niego mogą być także trudności z zajściem w ciążę lub częste poronienia. Ile ono kosztuje? Czy w niektórych przypadkach może być refundowane? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym badaniu. 

Co to jest kariotyp?
Komu zalecane jest badanie kariotypu?
Jaka jest cena badania kariotypu dla par?
Czy badanie kariotypu można wykonać w ramach NFZ?

Co to jest kariotyp?

Kariotypem nazywamy pełen zestaw chromosomów, które znajdują się w komórkach somatycznych organizmu, czyli takich, które nie są komórkami płciowymi. Badanie kariotypu można wykonać w dowolnym momencie życia, zarówno profilaktycznie, jak i ze wskazania lekarza. Jego wyniki zawsze będą aktualne.

Komu zalecane jest badanie kariotypu?

Wskazaniem do badania kariotypu dla par jest planowanie ciąży i chęć profilaktycznego wykluczenia potencjalnych problemów genetycznych. Jego ono standardową procedurą wykonywaną przed próbą zapłodnienia pozaustrojowego. Badanie kariotypu warto rozważyć także w przypadku długotrwałych problemów z poczęciem dziecka lub występujących często poronień. Zaleca się je także rodzicom, których pierwsze dziecko (lub dzieci) przyszły na świat z wadą genetyczną.

Jaka jest cena badania kariotypu dla par?

Cena badania kariotypu dla par jest bardzo różna w zależności od kliniki oraz metody użytej do jego wykonania. Klasyczne badanie kosztuje zazwyczaj od pięciuset dla sześciuset złotych. Z kolei badanie metodą molekularną to już wydatek, który może wynosić nawet dwa tysiące złotych. Obecnie wiele klinik oferuje swoim klientom atrakcyjne plany ratalne, dlatego badania takie są dostępne dla coraz większej liczby osób.

Czy badanie kariotypu można wykonać w ramach NFZ?

Co istotne badanie kariotypu może być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowie. Dzieje się tak jedynie w sytuacji, kiedy lekarz genetyk dostrzega ku temu przesłanki. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, kiedy doszło przynajmniej do dwóch poronień. Wskazaniem do refundacji może być także niepłodność oraz niepokojące wyniki wykonanego badania nasienia.

Nasi partnerzy