Badanie genetyczne po poronieniu - jak, gdzie, kiedy? Przeskocz do treści

Badanie genetyczne po poronieniu – jak, gdzie, kiedy?

Czy warto robić badanie genetyczne po poronieniu, Ile kosztuje badanie genetyczne po poronieniu, Jak długo czeka się na wynik badania genetycznego po poronieniu, Gdzie można zrobić badanie genetyczne po poronieniu

Utrata dziecka to traumatyczne przeżycie dla przyszłych rodziców – nikt nie chce, by miała miejsce ponownie, a badania genetyczne po poronieniu to dobry sposób, by tego uniknąć. Do przeprowadzenia usługi wystarczy pępowina, kosmówka albo przypępowinowe fragmenty łożyska. Poinformuj pracowników szpitala o chęci zrobienia badania, by personel pomógł zabezpieczyć materiał.

Czy warto robić badanie genetyczne po poronieniu?
Ile kosztuje badanie genetyczne po poronieniu?
Jak długo czeka się na wynik badania genetycznego po poronieniu?
Gdzie można zrobić badanie genetyczne po poronieniu?

Czy warto robić badanie genetyczne po poronieniu?

Tak. Za około 70% poronień winę ponoszą spontaniczne wady DNA. Jeśli w wyniku badania okaże się, że to był właśnie powód poronienia, rodzice mogą odetchnąć z ulgą – takie wady DNA są niezależne od nich, więc nie muszą się zamartwiać, czy nie zaniedbali czegoś w trakcie ciąży. Najczęściej ten problem nie pojawia się już przy kolejnych zapłodnieniach, co dobrze rokuje na przyszłość i daje nadzieję na kolejne poczęcie już bez komplikacji.

Przyczyny mogą być też inne, a dobra diagnoza pomoże odzyskać szansę na potomstwo i wyleczyć zaistniały problem.

Co więcej, podczas badania genetycznego po poronieniu ustalana jest płeć dziecka, a to pomaga ubiegać się o przysługujące rodzicom świadczenia, między innymi o skrócony urlop macierzyński (56 dni), zasiłek pogrzebowy (4000zł) i rejestrację nienarodzonego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ile kosztuje badanie genetyczne po poronieniu?

Cena takiej usługi waha się w okolicach 800zł. W pakiecie znajduje się zwykle analiza chromosomów X, Y, 13, 15, 16, 18, 21 i 22, ustalenie płci dziecka, bezpłatny odbiór próbek, konsultacja z lekarzem genetykiem i analiza porównawcza materiału matki z tkankami poronienia.

Jak długo czeka się na wynik badania genetycznego po poronieniu?

Krótko – wynik można uzyskać już od 4 do 7 dni roboczych. Do 4 dni roboczych otrzymuje się wynik określający płeć, a do 7 potencjalne choroby genetyczne.

Gdzie można zrobić badanie genetyczne po poronieniu?

Istnieje kilka specjalistycznych placówek, mają swoje siedziby na terenie całej Polski. Jedną z najbardziej znanych firm, która oferuje takie usługi jest testDNA – laboratorium badań DNA.

Nasi partnerzy