Badania kariotypu - co trzeba o nich wiedzieć? Przeskocz do treści

Badania kariotypu – co trzeba o nich wiedzieć?

Kto najczęściej wykonuje badanie kariotypu, Czy badanie kariotypu można zrobić u dziecka, Jakie są wskazania do badania kariotypu, Czy badanie kariotypu jest drogie

Badanie kariotypu nie jest popularne, dlatego, że w przypadku większości osób nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Niektóre osoby powinny jednak zdecydować się na przeprowadzenie badań kariotypu. Przeprowadzenie takiej diagnostyki umożliwi przeprowadzenie skutecznego leczenia.

Kto najczęściej wykonuje badanie kariotypu?
Czy badanie kariotypu można zrobić u dziecka?
Jakie są wskazania do badania kariotypu?
Czy badanie kariotypu jest drogie?

Kto najczęściej wykonuje badanie kariotypu?

Najczęściej na badanie kariotypu decydują się kobiety po kilku poronieniach. Nieprawidłowości kariotypu bywają bowiem przyczynami poronień. Powinny na nie zdecydować się także pary, które mają problem z poczęciem dziecka. Należy zaznaczyć, że do badania zobligowane są wszystkie osoby poddające się procedurze zapłodnienia in vitro.

Czy badanie kariotypu można zrobić u dziecka?

Badanie kariotypu można wykonać u osób dorosłych. Z powodzeniem możemy je jednak przeprowadzić u dzieci, nawet u tych, które jeszcze się nie urodziły. Dzięki badaniu kariotypu możliwe staje się przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki prenatalnej. Oczywiście do jej przeprowadzenia muszą zaistnieć określone wskazania. Diagnostyka ta wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem dla płodu.

Jakie są wskazania do badania kariotypu?

Jak już zostało wspomniane, wskazaniem do przeprowadzenia badania kariotypu są poronienia nawykowe. Warto wówczas wykonać badania zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Należy zdecydować się na nie także wtedy, gdy nieinwazyjne badania prenatalne wykazały nieprawidłowości. Wskazaniem do przeprowadzenia badania kariotypu są również wady genetyczne u potomstwa, które już posiadamy. Nie można również zapominać o tym, że wskazaniem do badania jest urodzenie martwego dziecka.

Czy badanie kariotypu jest drogie?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy badanie kariotypu jest drogie. Nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od tego na jak szeroki zakres badań się zdecydujemy. Ceny badania wahają się od około 400 złotych do nawet 2000 złotych. Jeżeli nasz problem jest naprawdę złożony, warto zdecydować się na przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Wówczas będziemy mieć pewność, że nic nie zostanie przeoczone.

Nasi partnerzy