Badania genetyczne po poronieniu - co trzeba wiedzieć? Przeskocz do treści

Badania genetyczne po poronieniu – co trzeba wiedzieć?

Czy warto robić badania genetyczne po poronieniu, Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu, Jak długo czeka się na wynik badań genetycznych po poronieniu, Gdzie można zrobić badania genetyczne po poronieniu

Poronienie samo w sobie jest trudne dla rodziców, którzy stracili szansę na potomstwo. Badania genetyczne po poronieniu pozwalają odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak się stało?

Czy warto robić badania genetyczne po poronieniu?
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?
Jak długo czeka się na wynik badań genetycznych po poronieniu?
Gdzie można zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Czy warto robić badania genetyczne po poronieniu?

Za poronienia w większości przypadków odpowiadają wady genetyczne. Związane z wadliwym materiałem z komórek rodziców. Aby zmniejszyć szansę na kolejną stratę ciąży warto wykonać badania genetyczne po poronieniu oraz inne, które zdiagnozują przyczynę. Kobieta, która utraciła dziecko zazwyczaj się za to obwinia. Dlatego tak ważną kwestią jest analiza, która pomoże rozjaśnić sytuacje, w której się ona znalazła. I co spowodowało, że płód obumarł.

Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?

Koszt wykonania badań genetycznych po poronieniu z materiału dziecka wynosi około 700-1000 złotych. Pozwalają na sprawdzenie, czy utrata ciąży nastąpiła z powodu wad genetycznych, a także ustalić płeć dziecka.

Jak długo czeka się na wynik badań genetycznych po poronieniu?

Wszystko zależy od laboratorium, w którym zostanie zlecone badanie. Zazwyczaj wynik jest dostępny po kilku lub kilkunastu dniach roboczych. Po jego otrzymaniu trzeba się udać do szpitala. Na tej podstawie będzie wydana karta martwego urodzenia, pod warunkiem, że udało się ustalić płeć. W przeciągu 1 dnia będzie przekazana rodzicom lub prosto do Urzędu Stanu Cywilnego. Od tej chwili są 3 dni na zarejestrowanie dziecka we wcześniej wspomnianym urzędzie.

Gdzie można zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Trzeba się skontaktować z odpowiednim laboratorium genetycznym, które przekaże informację, jak dostarczyć próbkę. Czy kobieta musi się udać osobiście, czy może przesłać ją przez kuriera. Jeśli będzie to druga opcja – należy ustalić miejsce odbioru. Do próbki załączyć dokumenty, tudzież wypełnić je na miejscu w laboratorium.

Badania genetyczne po poronieniu dają możliwość poznania przyczyny poronienia. Dzięki temu można podjąć kroki, które pozwolą na ewentualne leczenie i ponowne staranie się o dziecko, zajście w ciążę i urodzenie zdrowego malucha.

Nasi partnerzy