Badania 3 trymestr – jakie należy wykonać?
W trzecim trymestrze ciąży ryzyko pojawienia się niektórych powikłań ciążowych jest już znacznie mniejsze. Nie spada ono jednak do zera. Dziecku i matce wciąż mogą grozić pewne komplikacje. Warto więc regularnie wykonywać kontrolne badania w trzecim trymestrze, aby móc wychwycić nieprawidłowości jak najszybciej.
Spis treści:
1. Lista badań w 3 trymestrze ciąży
2. Badania w 3 trymestrze ciąży w gabinecie ginekologa
3. Badania krwi w 3 trymestrze ciąży
4. Analiza moczu w trzecim trymestrze ciąży
Lista badań w 3 trymestrze ciąży
Regularne wykonywanie badań kontrolnych w ciąży jest niezwykle istotne. Tylko w ten sposób możliwe jest wykrycie potencjalnych komplikacji. Dzięki szybkiej diagnozie lekarz będzie mógł wdrożyć leczenie, które może uratować zdrowie i życie maluszka oraz jego mamy.
Jakie badania wykonać w 3 trymestrze ciąży? Ich lista jest dość długa. Znajduje się na niej badanie USG, badania ginekologiczne, badania krwi oraz analiza moczu.
Badania w 3 trymestrze ciąży w gabinecie ginekologa
Większość badań w trzecim trymestrze ciąży wykonamy w gabinecie lekarza prowadzącego ciążę. Przyszłe mamy powinny zgłaszać się do niego przynajmniej raz w miesiącu. W trakcie wizyt ginekolog wykona pacjentce następujące badania:
● Badanie ginekologiczne oceniające ułożenie dziecka i stan szyjki macicy
● UDT, czyli badanie detektorem tętna płodu
● Badanie ciśnienia tętniczego
● Ważenie ciężarnej
● Ocena ruchów dziecka
● Badanie wymiarów miednicy w celu ustalenia, czy kobieta będzie mogła rodzić naturalnie
● Posiew w kierunku paciorkowców typu B
● Badanie ginekologiczne analizujące wydzielinę pochwową
● Badanie piersi
Ginekolog w trzecim trymestrze ciąży wykonuje pacjentce także badanie USG. Powinno ono zostać wykonane przynajmniej raz między 23 a 32 tygodniem ciąży. Należy je powtórzyć w 40 tygodniu ciąży, jeśli dziecko nie przyszło jeszcze na świat.
Badanie USG wykonuje się w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W tym celu lekarz podczas badania dokonuje pomiarów następujących struktur ciała:
● Wymiaru dwuciemieniowy główki płodu (BPD)
● Obwodu główki (HC)
● Wymiaru poprzeczny móżdżku (TCD)
● Długości kości udowej (FL)
● Długości kości ramiennej (HL)
● Obwodu brzucha płodu (AC)
Sprawdzana jest również ilość płynu owodniowego (AFI). Każdy z wymiarów nanoszony jest na siatki centylowe, dzięki czemu lekarz może ocenić, czy maluch wzrasta prawidłowo.
Badania krwi w 3 trymestrze ciąży
W trzecim trymestrze ciąży nie możemy zapomnieć o badaniach krwi. Kobieta ciężarna przynajmniej raz w miesiącu powinna wykonywać standardową morfologię. Lekarz zleci jej także wykonanie badania krwi w kierunku chorób zakaźnych – toksoplazmozy, kiły oraz zakażeniem wirusem HBV.
W trzecim trymestrze ciąży należy także wykonać analizę krwi w kierunku przeciwciał odpornościowych. Jest to badanie profilaktyczne w kierunku konfliktu serologicznego. Należy wykonać je po raz pierwszy w 12 tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze zleca się je jedynie ciężarnym, u których pierwsze badanie nie wykazało nic niepokojącego.
Analiza moczu w trzecim trymestrze ciąży
W ciąży regularnie analizowany powinien być także mocz kobiety. Zaleca się, aby oddawać go do analizy przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu szybko dowiemy się o nagłych zmianach, takich jak infekcje intymne. Badanie moczu jest także bardzo cenne w diagnostyce nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy ciążowej.