14 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

14 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Na pewno zauważyłaś, że znacznie urosły Twoje piersi – najlepiej kup dobrze dobrany biustonosz (może taki, który będziesz mogła wykorzystać w czasie karmienia?). Nie są już jednak obolałe. Zmienia się też kształt brzuszka, który równomiernie się zaokrągla, a macicę możesz prawdopodobnie wyczuć ok. 10 centymetrów poniżej pępka.

Wciąż masz też bardzo duży apetyt, co jest całkowicie normalne. Najlepiej unikaj jednak produktów, które powodują zgagę (np. ostrych przypraw). Częściej korzystasz również z toalety. Stan skóry i włosów uległ poprawie (jeśli nie, lekarz może zalecić dodatkową suplementacja witaminową). Masz również znacznie wyższe libido – nie bój się z tego korzystać!

14 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To już ostatni dzwonek, żeby wykonać badania zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 11-14! Prawdopodobnie wszystkie już zrealizowałaś. Jeśli nie, powinnaś wykonać badania ogólne podmiotowe i ginekologiczne, pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi oraz pierwsze dokładne USG.

Ginekolog przeprowadza również ocenę ryzyka ciążowego i ocenę pH wydzieliny z pochwy. Możliwe, że powinnaś zrealizować także badanie moczu oraz przesiewowe badanie w kierunku wad genetycznych (test PAPP-A).

14 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Maluszek waży ok. 35-50 gramów i ma ok. 9-10 centymetrów długości. Pojawiają się u niego zawiązki rzęs i brwi, jednak na razie nie są widoczne. Całe ciało dziecka zostało natomiast pokryte mieszkami włosowymi meszku lanugo, jednak sam meszek jeszcze nie wyrósł. Tarczyca została już ukształtowana, więc wytwarza hormony. Jeśli nosisz pod sercem chłopca, wytwarza się prostata, a jeśli dziewczynkę – jej jajniki zaczynają schodzić w dół.

W 14 tygodniu ciąży maluch przygotowuje także płuca do oddychania i uruchamia funkcje układów pokarmowego i wydalniczego, połykając wody płodowe. Czasami pojawia się czkawka, dzięki której ćwiczy przeponę. Dziecko jest też bardzo aktywne, fika koziołki, obraca się, kręci i porusza oraz ćwiczy mimikę i ssie kciuk.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy