Zatkany nosek u noworodka – jak się z nim uporać?
Zatkany nosek u noworodka to nie zawsze objaw choroby, więc czasami nie wymaga kontroli u lekarza. Rodzice mogą sobie z tym problemem poradzić sami, bez zastosowania leków na receptę, m.in. dzięki soli fizjologicznej i stworzeniu odpowiednich warunków w mieszkaniu.
Spis treści
Zatkany nosek u noworodka – jeśli nie katar to co?
Zatkany nosek u noworodka może być objawem infekcji. Wtedy wydzielina znowu się pojawia, pomimo starannego jej oczyszczania. Opiekunowie dziecka muszą być czujni, ponieważ niepozorny katar może spowodować zapalenie płuc, oskrzeli lub zatok. Dlatego już po 2-3 dniach od jego pojawienia się dobrze jest dla pewności zabrać dziecko do pediatry. Należy to zrobić koniecznie, gdy u maluszka pojawi się gorączka, kaszel lub duszność. W nosie noworodka mogą się jeszcze znajdować wody płodowe lub resztki pokarmu. Czasami dziecko nie ma nic w nosie, ale nadal jest on niedrożny. Może to wynikać z:
- zbyt suchego powietrza w mieszkaniu,
- alergii,
- wady budowy nosa,
- refluksu żołądkowo-przełykowego
Zatkany nosek u noworodka – jak sobie z nim poradzić?
Nos noworodka skutecznie udrażnia sól fizjologiczna, którą można kupić w ampułkach w każdej aptece (bez recepty). Maluszka trzeba położyć na plecach, zatkać jedną dziurkę od nosa, a w drugą wkropić małą ilość soli fizjologicznej. Następnie trzeba to zrobić z drugą dziurką. Trzeba postępować ostrożnie, aby dziecko się nie zachłysnęło. Sól fizjologiczną można też wlać do nebulizatora i zrobić dziecku inhalacje. Po kilku minutach powinno się oczyścić nos za pomocą, np. aspiratora do nosa lub gruszki. Niektóre mamy kładą też maluszka na brzuszku, ponieważ w tej pozycji wydzielina sama może wylecieć. U noworodków nie można stosować leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet krople do nosa na katar są zazwyczaj przeznaczone dla niemowląt powyżej 3 miesiąca życia. W sypialni maluszka nie powinno być więcej niż 21-22 stopnie Celsjusza. Należy też tam często wietrzyć. Zbyt ciepłe i suche powietrze szybko wysusza śluzówkę nosa, co powoduje dyskomfort u maluszka i utrudnia udrożnienie nosa. Przy katarze dobrze jest trzymać maluszka na rękach w taki sposób, aby jego głowa była nieco wyżej niż reszta ciała. Zaleca się, aby pod materacem dziecka z infekcją dróg oddechowych znajdowała się poduszka-klin lub złożony koc (po stronie głowy). Ewentualnie można nieco unieść przód niemowlęcego łóżeczka, podkładając pod jego nogi np. książki. Dzięki temu katar nie będzie spływał do gardła i szkodził np. oskrzelom. Pod nos dziecka można nanieść nieznaczną ilość maści majerankowej.