Wszystko co należy wiedzieć nt. genotypowania HLA-C? Przeskocz do treści

Wszystko co należy wiedzieć nt. genotypowania HLA-C?

Panie, które muszą zdiagnozować powody nawykowych poronień, u których stwierdzono podejrzenie niepłodności immunologicznej oraz te które przebyły nieudaną próbę zapłodnienia in vitro, kierowane są na genotypowanie HLA-C. 

Czy można wykonać badanie HLA-C bez wychodzenia z domu?
Jakie są główne wskazania do wykonania badania HLA-C?
Jak wygląda przebieg badania HLA-C?
Czy badanie HLA-C warto uzupełnić o badanie KIR?

Czy można wykonać badanie HLA-C bez wychodzenia z domu?

Krew żylna jest konieczna do tego, by przeprowadzić badanie, Należy ją pobrać do załączonej do zestawu probówki, co jest możliwe jedynie w punkcie pobrań bądź też w okolicznej przychodni. Tak więc, badanie hla-c nie jest możliwe do przeprowadzenia w domu.

Jakie są główne wskazania do wykonania badania HLA-C?

Celem któremu służy genotypowanie jest zdiagnozowanie niepłodności immunologicznej. Zasadniczo badanie to wykonuje się w trzech sytuacjach, mianowicie:

  • kiedy dochodzi do niepłodności;
  • kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jednakże za każdym razem kończy się ona poronieniem;
  • kiedy dochodzi do nieudanych zapłodnień in vitro;

Mężczyzna powinien wykonać jedynie badanie hla-c, podczas kiedy kobieta dodatkowo badanie KIR.

Jak wygląda badanie HLA-C?

Badanie HLA-C to podobnie jak badanie KIR, przeprowadzane są metodą biologii molekularnej PCR- SSP. Wykorzystywana w badaniu jest reakcja łańcuchowa, polimerazy z użyciem starterów swoistych, wobec genów kodujących receptory KIR bądź też cząsteczki HLA-C. Chodzi tutaj, zarówno w badaniu HLA-C jak też KIR o namnażanie genów bądź też alleli, które spotykane są u danego pacjenta.  Próbkę do badania HLA-C pobiera się z żyły łokciowej, czasami też dochodzi do sytuacji, kiedy to lekarz pobiera wymaz z wewnętrznej części policzka. Do tego badania, nie należy przygotowywać się w żaden szczególny sposób.

Czy badania HLA-C warto uzupełnić o badanie KIR?

Kobiety powinny wykonać poza badaniem HLA-C również badanie KIR. Przyczyną dla której wskazane jest wykonanie obydwu tych badań jest fakt, że genotypy KIR oraz kombinacje genów KIR u kobiety jak też HLA-C oraz męskie HLA-C mają wpływ bądź to pozytywny bądź negatywny na donoszenie ciąży. Wykonanie obydwu tych badań przez kobietę oraz dodatkowo badania HLA-C przez Jej partnera, pozwoli osiągnąć lepsze spojrzenie na badaną kwestię związaną z bądź to niepłodnością, bądź to z niedonoszeniem ciąży.

Nasi partnerzy