Wpływ kwasu foliowego na ciążę Przeskocz do treści

Wpływ kwasu foliowego na ciążę

Czym jest kwas foliowy i gdzie występuje, Jaka jest rola kwasu foliowego w ciąży, Jak sprawdzić jaki kwas foliowy powinnam przyjmować, Jakie badania zrobić na kwas foliowy

Powszechnie wiadomo, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne jest dbanie o to, aby nie występowały w nim żadne niedobory. Ma to szczególne znaczenie, gdy tyczy się kobiet, będących w ciąży lub planujących macierzyństwo w najbliższym czasie. Dzięki dbaniu o odpowiedni poziom wszelkich parametrów płód będzie mógł prawidłowo się rozwijać, unikając przy tym możliwych wad rozwojowych.

Czym jest kwas foliowy i gdzie występuje?
Jaka jest rola kwasu foliowego w ciąży?
Jak sprawdzić, jaki kwas foliowy powinnam przyjmować?
Jakie badania zrobić na kwas foliowy?

Czym jest kwas foliowy i gdzie występuje?

Kwas foliowy jest związkiem chemicznym, pochodzącym z grupy witamin B, potocznie często nazywany jest witaminą B9. Występuje w zielonych warzywach, takich jak szpinak, rukola czy zielony groszek oraz między innymi w ziarnach słonecznika i soku pomarańczowym.

Jaka jest rola kwasu foliowego w ciąży?

Przyjmowanie kwasu foliowego jest zalecane kobietom planującym ciąże oraz będącymi w niej do 12 tygodnia. Jego suplementacja może uchronić płód przed takimi wadami jak rozszczep kręgosłupa, wady układu krwionośnego i nerwowego czy niedorozwój łożyska. Kwas foliowy odpowiada za utrzymanie ciąży i odpowiednie kształtowanie się DNA u dziecka, jego suplementacja jest zatem kluczowa w pierwszych tygodniach życia płodu.

Jak sprawdzić, jaki kwas foliowy powinnam przyjmować?

W tej sprawie należy skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Będzie on mógł dobrać odpowiedni suplement, który z całą pewnością nam nie zaszkodzi, a pomoże. Warto skonsultować się z nim także, planując ciąże. Mając wgląd w naszą kartę zdrowia będzie potrafił wybrać idealny dla nas suplement. Można również zrobić odpowiednie badania, które wskażą jaki kwas foliowy przed ciążą powinien być stosowany.

Jakie badania zrobić na kwas foliowy?

Aby mieć miarodajny obraz ilości kwasu foliowego, krążącej w naszym organizmie należy przeprowadzić badania jego poziomu zarówno z osocza lub surowicy, jak i zbadać jego poziom w krwinkach czerwonych. Warto pamiętać, że zbyt mała ilość kwasu foliowego może prowadzić do anemii, która może być niebezpieczna, zwłaszcza w okresie ciąży, gdy wszelkie niedobory powinny być jak najszybciej redukowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla matki ani dla dziecka. Odpowiednim badaniem, które również da nam odpowiedź jaki kwas foliowy stosować jest badanie MTHFR.

Nasi partnerzy