Trombofilia wrodzona - czym dokładnie jest? Przeskocz do treści

Trombofilia wrodzona – czym dokładnie jest?

Trombofilia wrodzona - jak ją diagnozować, Trombofilia wrodzona - jaki ma wplyw na starania się o dziecko, Trombofilia wrodzona - czy może zależeć od stylu życia, Trombofilia wrodzona - czy można ją przewidzieć

Trombofilia wrodzona, częściej nazywana nadkrzepliwością, to skłonność do powstawania zakrzepów, spowodowana mutacją genów. Trombofilia może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, takich jak np. zakrzepica, zawały czy poronienia.

Trombofilia wrodzona – jak ją diagnozować?
Trombofilia wrodzona – jaki ma wplyw na starania się o dziecko?
Trombofilia wrodzona – czy może zależeć od stylu życia?
Trombofilia wrodzona – czy można ją przewidzieć?

Trombofilia wrodzona – jak ją diagnozować?

Zdiagnozowanie nadkrzepliwości jest stosunkowo proste i niewymagające. Najpopularniejszym sposobem jest badanie genetyczne próbek krwi. Dzięki takiemu badaniu, osoby wykonujące je wykluczają bądź potwierdzają mutację genów powodującą trombofilię. W dzisiejszych czasach nadkrzepliwość leczona jest objawowo, tj. lekami przeciwkrzepliwymi. Często stosuje się także środki wspomagające, tworzące stopniowany ucisk (specjalne rajstopy, pończochy bądź mankiety pneumatyczne), który usprawnia przepływ krwi.

Trombofilia wrodzona – jaki ma wplyw na starania się o dziecko?

Nieleczona, a często w ogóle niezdiagnozowana, trombofilia ma ogromny wpływ niekoniecznie na samo staranie się o dziecko czy zajście w ciążę. Poważniejsze znaczenie i konsekwencje ma dla kobiet, które już są w ciąży, zwłaszcza na jej początkowych etapach. Podczas ciąży krew kobiety gęstnieje, co w połączeniu z nadkrzepliwością często jest przyczyną poronień, także nawykowych. Rzadziej, jednak nadal jest to spotykane, trombofilia może powodować odklejanie się łożyska bądź śmierć płodu bez samoistnego poronienia. Bardzo ważnym jest więc sprawdzenie i ewentualne leczenie trombofilii jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę, by uniknąć niepotrzebnego stresu oraz komplikacji.

Trombofilia wrodzona – czy może zależeć od stylu życia?

Trombofilia wrodzona, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą zapisaną w naszych genach. Czy to jednak oznacza, że jesteśmy na nią skazani i na pewno czekają nas jej konsekwencje? Niekoniecznie. Duży wpływ na objawy i ewentualne powikłania ma nasz styl życia. Bardziej narażone na konsekwencje są osoby o siedzącym/leżącym stylu życia, palące, długotrwale stosujące antykoncepcję hormonalną, z dużą nadwagą/otyłością. Naturalnie, uprawiając sport i zdrowo się odżywiając nie zredukujemy choroby do zera i nie pozbędziemy się jej całkowicie, ale na pewno ograniczymy ryzyko konsekwencji zdrowotnych.

Trombofilia wrodzona – czy można ją przewidzieć?

Nadkrzepliwość jak najbardziej można przewidzieć, jeżeli chociaż jedno z rodziców ją posiada. Podobnie jest w przypadku, gdy w rodzinie występowały zakrzepice, udary, zawały bądź poronienia.

Nasi partnerzy