Trombofilia – kilka informacji Przeskocz do treści

Trombofilia – kilka informacji

Trombofilia, choroba zwana również nadkrzepliwością, związana jest z nieprawidłowościami w obrębie krzepnięcia krwi. W konsekwencji często prowadzi ona do zakrzepicy. Przyczyną pierwszego typu trombofilii zidentyfikowanego przez naukę, był niedobór antytrombiny – białkowej cząsteczki odpowiadającej za hamowanie układu krzepnięcia.

 

Trombofilia – przyczyną niepłodności i poronień

W jaki sposób zdiagnozować trombofilię? Jakie badania należy wykonać, do jakiego specjalisty się udać?

Zakrzepica  – co ma wspólnego z badaniem na trombofilię?

Czy mając stwierdzoną chorobę zakrzepowo-zatorową warto wykonać badanie na trombofilię?

 

Trombofilia – przyczyną niepłodności i poronień

Ciąża jest stanem nadkrzepliwości krwi. W związku z tym kobiety cierpiące na trombofilię znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. Układ krzepnięcia odgrywa znaczącą rolę w powodzeniu ciąży. Nic więc dziwnego, że stan nadmiernej krzepliwości może prowadzić do poronień. Powstające skrzepy mogą utrudniać lub całkowicie zablokować przepływ przez naczynia krwionośne, w tym również naczynia łożyska. W konsekwencji do płodu dociera zbyt mała ilość tlenu, co z kolei może prowadzić do jego obumarcia.
Trombofilia ma także wpływ na płodność. Zaobserwowany został znaczący związek między występowanie tej choroby a niewyjaśnioną niepłodnością.

W jaki sposób zdiagnozować trombofilię? Jakie badania należy wykonać, do jakiego specjalisty się udać?

W celu zdiagnozowania trombofilii należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego – to on wystawi skierowanie do specjalisty. Tematyką trombofilii zajmują się hematolodzy, genetycy, a także angiolodzy czy chirurdzy naczyniowi, w przypadku zakrzepicy. Na rynku dostępny jest szereg badań w kierunku trombofilii. Często wykonywane są badania stężenia antytrombiny, aktywności czynników krzepnięcia oraz badania genetyczne. Dodatkowo, w kierunku trombofilii nabytej, wykonać powinniśmy badania na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych.

Zakrzepica  – co ma wspólnego z badaniem na trombofilię?

Zakrzepica może być konsekwencją trombofilii. Krew nadmiernie krzepnie w naczyniach krwionośnych, tworząc tym samym skrzepy utrudniające przepływ. Badanie w kierunku trombofilii może zapobiec powstawaniu zakrzepicy. Im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym szybciej wdrożyć będzie można leczenie, którego podstawą jest zażywanie leków przeciwzakrzepowych.

Czy mając stwierdzoną chorobę zakrzepowo-zatorową warto wykonać badanie na trombofilię?

Trombofilia może być czynnikiem rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej. Poznanie przyczyny dolegliwości i diagnostyka w kierunku zakrzepicy może dostarczyć wielu cennych informacji dotyczących profilaktyki oraz leczenia. Warto jest więc wykonać takie badanie.

Nasi partnerzy