Różnego rodzaju choroby genetyczne, zaburzenia powodujące nieprawidłowe działanie organizmu znacznie mogą wpłynąć na ciążę oraz jej utrzymanie. Jedną z tego rodzaju dolegliwości jest trombofilia, która niejednokrotnie jest bezpośrednią przyczyną poronień. To właśnie dysfunkcja układu krwionośnego często jest przeszkodą oraz czynnikiem niepłodności.
Trombofilia – jakie skuteczne badanie wykonać w jej kierunku?
Trombofilia – badanie bardzo często wykonywane przez kobiety w kierunku badania po poronieniu
Trombofilia wrodzona i jej wpływ na zajście w ciążę
Trombofilia – czy można jej zapobiec?
Trombofilia – jakie skuteczne badanie wykonać w jej kierunku?
Wiele kobiet boryka się z problemem jakim jest trudność zajścia w ciąże, jak również jej późniejsze utrzymanie. Co może mieć wpływ na tego rodzaju sytuację? Jedną z przyczyn może okazać się rozwijająca trombofilia. Dlatego tak bardzo zalecane jest wykonanie przed podjęciem decyzji o dziecku, jak również po ewentualnym poronieniu odpowiednich testów. Badanie przyczyn poronienia może pomóc w założeniu rodziny, jak również zapobiec przyszłym tragediom. Trombofilę można zdiagnozować dokonując szczegółowego wywiadu związanego z chorobami w rodzinie, a kolejno wykonaniem testów genetycznych w kierunku mutacji poszczególnych genów, poziomu białka C i S oraz stężenia antytrombiny.
Trombofilia – badanie bardzo często wykonywane przez kobiety w kierunku badania po poronieniu
Trombofilia wrodzona może być przyczyną poronienia, przedwczesnego oddzielenia się łożyska, przedwczesnej śmierci płodu lub stanu przedrzucawkowego. Po tego rodzaju traumatycznych zdarzeniach warto wykonać odpowiednie badania genetyczne w celu wykrycia przyczyny zaburzeń i ewentualnemu wykluczeniu ponownej tragedii. Dwukrotne poronienie jest podstawą do wykonania tego rodzaju testów.
Trombofilia wrodzona i jej wpływ na zajście w ciążę
Trombofilia to inaczej ujmując zdolność do tworzenia się różnego rodzaju zakrzepów. Ta dysfunkcja układu krwionośnego może posiadać podłoże genetyczne i być dolegliwością wrodzoną. Niestety schorzenie to może prowadzić do niepłodności lub wielokrotnych poronień. Powstające skrzepy zatrzymują się w żyłach tworząc pewnego rodzaju blokadę uniemożliwiającą dokrwienie pozostałych narządów oraz płodu.
Trombofilia – czy można jej zapobiec?
Trombofilia wrodzona to choroba, która jest uwarunkowana genetycznie. Niestety nie da się jej zapobiec, jednakże można skutecznie zatrzymać dalszy rozwój schorzenia. Wczesna diagnoza oraz wykonanie badań genetycznych może pomóc podczas leczenia oraz starań o dziecko. W okresie ciąży również bardzo ważna jest profilaktyka przeciw zakrzepowa, która wymaga stosowania odpowiednich preparatów oraz dostosowanie się do wielu zasad. W działaniach zapobiegających rozwój choroby wykorzystywane są leki rozrzedzające krew oraz odpowiednia dieta.