Test ojcostwa - jak wygląda i do czego może się przydać? Przeskocz do treści

Test ojcostwa – jak wygląda i do czego może się przydać?

test ojcostwa

Test ojcostwa jest badaniem genetycznym, w którym porównuje się DNA konkretnych osób – najczęściej uczestnikami takiego badania jest potencjalny ojciec i dziecko. Za jego pomocą można w 100% wykluczyć ojcostwo albo potwierdzić je z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Wynik badania ojcostwa daje całkowitą pewność, dlatego wiele osób sięga po nie, aby odzyskać spokój i uporządkować sprawy rodzinne.

Na końcu artykułu znajdziesz   bezpłatny poradnik  „Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium badań DNA?”.

Test ojcostwa polega na porównaniu cech, które każde dziecko dziedziczy po rodzicach

Żeby wykonać test ojcostwa, trzeba najpierw pobrać materiał genetyczny od wszystkich uczestników badania. Następnie laboranci tworzą ich profile genetyczne i szukają w nich podobieństw. Bo choć profil genetyczny u każdego z nas jest inny (za wyjątkiem bliźniąt jednojajowych), to jednak z drugiej strony składa się z elementów, które dziedziczymy po rodzicach – w połowie po matce, a w połowie po ojcu. Właśnie dlatego porównując materiał genetyczny dwóch osób, można ustalić, czy osoby te są ze sobą spokrewnione.

Test ojcostwa daje pewny wynik niezależnie od tego, jakie próbki zostaną w nim wykorzystane, a tych może być bardzo wiele. Materiał genetyczny da się wyizolować, a potem przebadać pod kątem ojcostwa z wymazu z policzka, kilku sztuk włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, obciętych ze skórkami paznokci, maszynki do golenia, kubka, szklanki, puszki po napoju, gumy do żucia, dziecięcego gryzaka czy smoczka. Jak to możliwe? We wszystkich komórkach ciała posiadających jądro znajduje się taki sam materiał genetyczny. Ponadto każdego dnia pozostawiamy niewielką ilość tego materiału na przedmiotach codziennego użytku. Jednak tylko profesjonalne i bardzo doświadczone laboratorium genetyczne będzie potrafiło je z nich wydobyć, a później wykorzystać do analizy.

REKLAMA

Test ojcostwa można wykonać dla własnej wiedzy lub na potrzeby sądu

Test ojcostwa realizowany dla własnej wiedzy (prywatny) różni się od badania sądowego tym, że nie wymaga zastosowania formalnej procedury przy pobieraniu próbek. Materiały przeznaczone do analizy można przygotować samodzielnie w domu, a potem wysłać do laboratorium pocztą lub przez kuriera. Badanie osoby mogą też pozostać anonimowe.

Sądowy test ojcostwa wymaga już natomiast udania się na pobranie próbek do placówki medycznej. Muszą w nim też uczestniczyć przynajmniej trzy osoby: dziecko, matka i potencjalny ojciec. Ponadto badani potwierdzają swoją tożsamość poprzez okazanie aktualnych dokumentów. Wynik takiego badania jest jednak pełnowartościowym dowodem dla sądu. Można się nim posłużyć np. w sprawie o ustalenie ojcostwa, alimenty lub spadek.

Warto dodać, że test ojcostwa jest badaniem, które można wykonać jeszcze przed narodzinami dziecka. Jego DNA jest wtedy izolowane z krwi matki lub płynu owodniowego. Dzięki temu rodzice nie muszą czekać z ustaleniem ojcostwa aż do porodu. To jednak nie wszystko. Dysponując przedmiotami należącymi do potencjalnego ojca lub mając dostęp do członków jego rodziny, profesjonalne laboratorium genetyczne potrafi wykonać test ojcostwa nawet po śmierci potencjalnego ojca.

Test ojcostwa to szansa na odzyskanie spokoju

Wykonując prosty test ojcostwa, mężczyzna może uzyskać szybką i przede wszystkim pewną informację na temat swojego pokrewieństwa z dzieckiem. Dzięki temu ma szansę na odzyskanie spokoju i uporządkowanie rodzinnych spraw, w tym opiekę nad dzieckiem czy relacje z partnerką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy