Test na HPV - badanie, które należy wykonywać profilaktycznie Przeskocz do treści

Test na HPV – badanie, które należy wykonywać profilaktycznie

Czym jest wirus HPV? Jest to wirus brodawczaka ludzkiego. Nie zawsze jest groźny, lecz niekiedy prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak rozwój choroby nowotworowej. Aby określić czy jesteśmy nosicielami wirusa, należy wykonać test na HPV. W jakich przypadkach należy wykonać badanie na HPV? Jak się do niego przygotować?

Jaki jest koszt testu na HPV?
Mam pozytywny wynik testu na HPV, co dalej?
Kiedy warto wykonać test na HPV?
Czy trzeba się przygotować na test na HPV?

Jaki jest koszt testu na HPV?

Ostateczna cena badania zależy od laboratorium w którym wykonujemy badanie oraz ilości typów wirusa, które bada się podczas testu na HPV. Gdy sprawdza się dwa, które są najbardziej onkogenne, cena wynosi około 140 zł, 12 typów wirusa to 160 zł, 14 typów – 250 zł, natomiast 35 typów oscyluje wokoło 350-400 zł. Test na HPV wykonuje się u ginekologa, który w swoim gabinecie pobiera próbkę (wygląda to podobnie do pobierania próbki do cytologii).

Mam pozytywny wynik testu na HPV, co dalej?

W momencie, gdy wynik testy na HPV jest pozytywny należy skonsultować go z lekarzem – istotne jest, którym typem wirusa jesteś zarażona. W przypadku stwierdzenia infekcji onkogennym wirusem ( typ HPV 16, 18 i 31) wymagana jest dokładniejsza diagnostyka – najczęściej cytologia oraz kolposkopia. Kolejnym aspektem jest dotarcie do informacji jak długo jesteś nosicielem wirusa i czy zaczął zmieniać DNA Twoich komórek. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że osoba aktywna seksualnie zetknie się z nim. Warto zaznaczyć – pozytywny wynik testu na HPV nie oznacza raka! Jednak – każdy rak szyjki macicy zostaje wywołany przez wirusa HPV.

Kiedy warto wykonać test na HPV?

Test na HPV powinniśmy wykonywać raz w roku, jeśli jesteśmy aktywni seksualnie – w szczególności jeśli są nawracające infekcje oraz tany zapalne dróg rodnych kobiety, a także zapalenia cewki moczowej u mężczyzn. Test na HPV powinniśmy wykonywać przed planowaną ciążą oraz w przypadku obecności nadżerek w narządzie rodnym.

Czy trzeba się przygotować na test na HPV?

Tak, przed wykonaniem testu na HPV należy się przygotować. Po pierwsze – kobieta przed pobraniem próbki powinna wstrzymać się od współżycia seksualnego 24 godziny. Dodatkowo należy ograniczyć czynności higieniczne w okolicy narządów rodnych przez 24 godziny. Przed pobraniem wymazu nie wolno stosować leków dopochwowych oraz maści zewnętrznych, jak i wewnętrznych, gdyż mogą wpłynąć na wynik badania. Test na HPV nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

Nasi partnerzy