Test DNA na ojcostwo to najpewniejszy sposób, aby wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. To oczywiste, że takie badanie da się wykonać po narodzinach dziecka. Ale mało kto wie, że jest możliwe… także w ciąży! I to już od 8. tygodnia! Jak wykonać takie badanie i dlaczego jest pewne?
Na końcu artykułu znajdziesz bezpłatny poradnik „Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium badań DNA?”.
Test DNA na ojcostwo w ciąży z krwi matki
W ciąży w krwiobiegu przyszłej matki znajduje się DNA jej dziecka. Wystarczy więc wyizolować to DNA i później porównać z materiałem od rodziców. Badanie ojcostwa na podstawie krwi kobiety można wykonać od 8. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy DNA dziecka jest już wystarczająco dużo. Co ważne, to DNA jest specyficzne dla danej ciąży i po porodzie znika z krwi matki. Test DNA na ojcostwo realizowany jest na podstawie próbki krwi pobranej z żyły odłokciowej (próbka dziecka i matki) oraz wymazu z policzka od mężczyzny.
Test DNA na ojcostwo w ciąży w czasie badań prenatalnych
Badanie na ojcostwo w ciąży można zrealizować też na podstawie próbki pobranej w czasie badań prenatalnych. Taki test DNA na ojcostwo realizuje się po 15 tygodniu ciąży. Wówczas od rodziców można pobrać dowolne próbki. To badanie pozwala nie tylko zyskać pewność co do ojcostwa, ale też przebadać dziecko pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych, np. zespołu Downa.
Test DNA na ojcostwo w ciąży to pewny wynik
Fragmenty DNA, które są analizowane w takim badaniu, są niezmienne przez całe życie, a ich ustalenie ma miejsce w momencie poczęcia. Dzięki temu nie ma znaczenia, czy test DNA na ojcostwo zostanie wykonany przed narodzinami dziecka czy po. Wykonanie takiego badania jeszcze w ciąży to doskonała okazja, by zyskać pewność już na tym etapie i na spokojnie przygotowywać się do przyjścia malucha na świat. Przyszła mama nie musi być narażona na niepotrzebny stres, a przyszły tata może zyskać pewność i zacząć opiekować się rodziną.