Dylematy przyszłej mamy - jakie słodycze w ciąży można jeść? Przeskocz do treści

Dylematy przyszłej mamy – jakie słodycze w ciąży można jeść?

Przyszła mama nie powinna jeść produktów z dużą ilością cukru. Trudno jednak nie skusić się na słodycze w ciąży. Czy istnieją zdrowe słodycze? Wyjaśniamy co wybrać, gdy w ciąży ma się ochotę na coś słodkiego.

Słodycze w ciąży – dlaczego lepiej z nich zrezygnować?

Słodycze, które można kupić w sklepach, zawierają dużą ilość kalorii, cukru i tłuszczów trans, barwników i konserwantów. Słodycze „zapychają” żołądek i są kaloryczne. Przyszła mama nie ma już ochoty na pełnowartościowy posiłek. W ten sposób może dojść do bardzo nieciekawej sytuacji, w której kobieta przytyje, ale nie dostarczy do organizmu odpowiedniej ilości wartościowego tłuszczu, białek, witamin i mikroelementów. Może się też u niej rozwinąć cukrzyca. Nadprogramowe kilogramy nie zawsze udaje się zgubić po porodzie, co niekiedy odbija się negatywnie na samopoczuciu kobiety. Nadwaga i otyłość zwiększa też ryzyko nadciśnienia tętniczego. Cukrzyca sprawia, że dziecko zazwyczaj jest większe, co stanowi problem w trakcie porodu i nierzadko kończy się zakończeniem ciąży przez wykonanie cesarskiego cięcia. Zbyt późno zdiagnozowana cukrzyca lub nieskutecznie leczona może być przyczyną zaburzeń w rozwoju narządów płodu, przedwczesnego porodu, a nawet wewnątrzmacicznego zgonu dziecka. Obecne w słodyczach tłuszcze trans mogą zaburzać rozwój układu nerwowego maluszka.

Co zrobić, aby pokonać ochotę na słodycze w ciąży?

Bardzo trudno jest całkowicie wykluczyć słodyczy ze swojej diety. Można jednak odżywiać się w taki sposób, aby organizm nie domagał się cukru. Przemożna ochota na coś słodkiego to często wynik błędów dietetycznych, np. niejedzenie produktów zawierających żelazo, węglowodanów złożonych. Kobieta w ciąży może bez obaw zjeść np. kilka kostek gorzkiej czekolady. Zaspokoi ona zapotrzebowanie na cukier, ale dostarczy też żelaza, wapnia, magnezu i witaminy D3. Z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku można sięgać po naturalne i zdrowe źródła cukru, czyli owoce (świeże i suszone), orzechy, pełnoziarniste pieczywo. Świetnie smakują też ciasta warzywne z dodatkiem miodu, np. dyniowe, marchewkowe, szpinakowe. Warzywa zawierają cenne witaminy, a miód działa odkażająco i stanowi źródło mikroelementów. Pieczona pietruszka, marchewka czy bataty mogą stanowić smakowity dodatek do obiadu, a być może po takim posiłku organizm nie będzie już domagał się węglowodanów. Zdrowe słodycze w ciąży są dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy kobieta nie potrafi poradzić sobie z ochotą na coś słodkiego. Jednak nadal są to słodycze, więc trzeba spożywać je w niewielkich ilościach.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy