Skuteczna diagnoza to podstawa w leczeniu celiakii Przeskocz do treści

Skuteczna diagnoza to podstawa w leczeniu celiakii

nietolerancja laktozy test

Rozpoczęcie skutecznego leczenia, wymaga skutecznej diagnozy. Pacjenci nie powinni pozostawać obojętni na zaproponowane im metody, które nie tylko w bezpieczny, ale i dokładny sposób opisują przypadłość. Bóle brzucha, wzdęcia, niska waga ciała oraz brak apetytu powinny dać sygnał do wykonania badań w kierunku celiakii.

Celiakia – czym w ogóle jest ta choroba

Celiakia to choroba, która zazwyczaj działa w ukryciu. Przypadki, gdzie mamy do czynienia z pełnymi objawami występują rzadziej, aniżeli te, gdzie objawów nie widać gołym okiem. W związku z tym celiakię łatwo pomylić z zespołem jelita drażliwego lub alergią pokarmową. Nietolerancję na gluten łatwo jednak sprawdzić wykorzystując do tego celu badania genetyczne. Sprawdza się w nich obecność w organizmie pacjenta genów HLA DQ2 oraz HLA DQ8, które przyczyniają się do powstawania choroby. Jeśli wspomniane wyżej geny nie występują, wówczas ze stu procentową pewnością można określić, że choroba nigdy nie miała miejsca i nigdy nie wystąpi. Potwierdzenie obecności genów to możliwość wskazania, czy choroba oddziałuje na organizm pacjenta oraz możliwość określenia ryzyka, kiedy i w jakim zakresie choroba wystąpi. Metoda badania jest bardzo prosta i została zarekomendowana przez Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, jako podstawowa. Dzięki temu badaniu udaje się uniknąć biopsji jelita cienkiego.

Badanie w kierunku celiakii

Analizę genetyczną przeprowadza się szybko i sprawnie. Niemniej jednak istnieją przesłanki dla osób, które nie powinny czekać z wykonaniem badania. Do tych osób zaliczyć można wszystkich tych, którzy w swoich rodzinach odnotowali już przypadki nietolerancji na gluten. Również osoby z częstymi bólami brzucha, wzdęciami, anemią, niską wagą ciała i brakiem apetytu powinny wykonać test w kierunku celiakii. Szybko wprowadzona dieta u osób z potwierdzoną chorobą daje szanse na całkowite pozbycie się zagrożenia następstwami nieleczonej choroby. Warto przypomnieć w tym miejscu, że największym zagrożeniem są w tym przypadku zmiany nowotworowe. Wykrycie choroby i czynności zapobiegające eliminują ryzyko zachorowania już na przestrzeni pięciu lat.

Testy na gluten – czy możesz bezpiecznie jeść ten składnik?

Wykonując badania w kierunku celiakii, możesz sprawdzić, czy gluten jest dla Ciebie bezpieczny. Testy na gluten (na celiakię), które warto wykonać jako pierwsze, to badania genetyczne. Dlaczego? Pokazują, czy w Twoim organizmie obecne są predyspozycje do zachorowania. Jeśli ich nie ma, celiakię można wykluczyć.

Testy na gluten – co jest podstawą leczenia celiakii?

Podstawową formą leczenia choroby jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Czynność ta powinna być wykonana jak najszybciej i oczywiście pod okiem specjalisty. Wyłączenie z codziennej diety produktów, które zawierają gluten, pozwala praktycznie natychmiastowo ograniczyć też objawy choroby. Dieta tego rodzaju musi być kontynuowana do końca życia. Na szczęście dla chorych, ograniczenie produktów żywieniowych nie wiąże się z nadmierną utratą przyjemności z jedzenia. Wszystko przez fakt, że na rynku istnieje mnóstwo zamienników pozbawionych glutenu, których smak nie odbiega od zabronionych produktów. Dostęp do nich nie jest utrudniony, gdyż większość marketów prowadzi sprzedaż takich towarów. W dużych sklepach, można spotkać specjalne działy przeznaczone dla osób mających w swojej diecie składniki bezglutenowe.

Nietolerancja laktozy test – jak wygląda badanie genetyczne?

Test DNA pod kątem nietolerancji laktozy wskazuje, czy w organizmie obecne są polimorfizmy genu LCT. Warto wybrać badanie o pełnym zakresie, by mieć pewność, że obejmuje wszystkie zmiany związane z nietolerancją cukru mlecznego. Nietolerancja laktozy test – badanie przeprowadza się zwykle z wykorzystaniem wymazu z policzka.

Nasi partnerzy