Nietolerancja laktozy u dorosłych spotyka nawet 37% Polaków Przeskocz do treści

Nietolerancja laktozy u dorosłych spotyka nawet 37% Polaków

nietolerancja laktozy objawy u dorosłych

Choroba ta spowodowana jest zmianą w genie LCT, który odpowiada za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę czyli laktazy. Najważniejsze dla nas jest jak najszybsze wykrycie nietolerancji laktozy u dorosłych, ponieważ przez nią narażeni jesteśmy nie tylko na bóle brzucha, ale także biegunki i wzdęcia.

Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych ludzi

Nietolerancja laktozy objawy są najczęściej świadczące o występowaniu tego schorzenia, koncentrują się na takich symptomach jak wzdęcia, biegunki, nieprzyjemne odbijanie, oddawanie dużej ilości gazów, brak koncentracji, nudności, wymioty oraz zespół jelita nadwrażliwego. Takie objawy mogą również prowadzić do przewlekłego uczucia zmęczenia i problemów ze snem. Nietolerancja laktozy u dorosłych przyczynia się także do innych groźnych powikłań, m.in. zapalenia zatok, osteoporozy, astmy oraz zespołu jelita nadwrażliwego.

Rodzaje nietolerancji laktozy u dorosłych

Nietolerancja laktozy objawy dzieli się na nietolerancję genetyczną oraz nabytą. Czym różnią się jej oba rodzaje? Pierwszej odmiany nie jesteśmy w stanie wyleczyć, a chora osoba musi odpowiednio dostosować swoją dietę i unikać produktów zawierających laktozę. Z kolei nabyty rodzaj nietolerancji może być po prostu objawem alergii lub efektem ubocznym innej choroby na w skutek której doszło do uszkodzenia błony śluzowej jelita. Nabyta nietolerancja laktozy u dorosłych jest jednak odwracalna, a spożywanie mleka można rozpocząć ponownie po wyeliminowaniu głównej przyczyny problemu.

Nietolerancja laktozy źle wpływa również na kobiety w ciąży!

Specjalną uwagę na problem nietolerancji laktozy u dorosłych powinny zwrócić wszystkie przyszłe mamy. Organizm w czasie ciąży potrzebuje dużej ilości wapnia do budowy zębów i kości maluszka, a kiedy nie możemy dostarczyć go z pożywieniem, przyszła mama narażona będzie na spore komplikacje zdrowotne. Z tego powodu tak istotne jest wczesne przeprowadzenie badań w kierunku nietolerancji pokarmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy