Nietolerancja glutenu - badania DNA pomogą Ci z diagnozą Przeskocz do treści

Nietolerancja glutenu – badania DNA pomogą Ci z diagnozą

nietolerancja glutenu badania

Nietolerancja glutenu badania – od czego zacząć, czym jest schorzenie? Nietolerancja glutenu to schorzenie, która dotyka coraz większą część naszego społeczeństwa. Objawy bywają bardzo uciążliwe, dlatego warto od początku walczyć z tą chorobą, aby zapobiegać poważniejszym powikłaniom. Jak jednak szybko i pewnie zdiagnozować nietolerancję glutenu? Badania genetyczne stanowią obecnie jedną z najlepszych metod rozpoznawania tego schorzenia.

Nietolerancja glutenu – objawy skórne, autoimmunologiczne, hormonalne

Nietolerancja glutenu bardzo często występuje u osób z chorobami autoimmunologicznymi, dlatego też badaniom na celiakię poddać powinny się przede wszystkim osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy, łuszczycę, toczeń, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, czy wrzodziejące zapalenie jelit. Pozwoli to podnieść skuteczność podjętej terapii oraz pozbyć się przykrych dolegliwości.

Innymi popularnymi symptomami, jakie łatwo zaobserwować przy celiakii, są problemy ze stawami i mięśniami, występujące szczególnie w okolicach palców, bioder i kolan. Nietolerancja glutenu objawy skórne – właśnie one stanowią kolejną grupę dolegliwości często pojawiających się u chorych, a łuszczyca, zapalenie mieszków skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy problemy z cerą i szkliwem to niektóre z nich.

Warto pamiętać, że nieleczona celiakia jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ponieważ zaburza równowagę hormonalną, co przyczynia się do nasilenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zespołu policystycznych jajników i może prowadzić nawet do nawracających poronień i niepłodności.

Nietolerancja glutenu – badania genetyczne i ich rola w diagnostyce

Nietolerancja glutenu może występować w różnych formach, dlatego zauważając u siebie charakterystyczne dla niej objawy, najpierw powinieneś sprawdzić z jaką odmianą masz do czynienia. Wyróżniamy uczulenie na gluten, nadwrażliwość czyli łagodną nietolerancję pokarmowę oraz celiakię, czyli uwarunkowanę genetycznie trwałą nietolerancję glutenu. Badania DNA mogą posłużyć Ci do określenia czy posiadasz geny odpowiedzialne za jej najgroźniejszą odmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy