Niepłodność męska - jak się objawia i na czym polega jej diagnostyka? Przeskocz do treści

Niepłodność męska – jak się objawia i na czym polega jej diagnostyka?

Niepłodność i bezpłodność są bardzo często stosowane zamiennie, co jest błędem, ponieważ odnoszą się one do różnych sytuacji. Kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko, a partnerka ma już za sobą szereg diagnostycznych badań, warto, aby również partner wykonał badania na bezpłodność.

Niepłodność a bezpłodność – czym się różnią?

Leczenie niepłodność – jakie badania wybrać?

Jakie są przyczyny niepłodności męskiej?

Sprawdź skuteczną diagnostykę niepłodności męskiej

Niepłodność a bezpłodność – czym się różnią?

Niepłodność to czasowe, ale uleczalna i trwająca minimum 12 miesięcy niezdolność do tego, aby począć i urodzić dziecko. Niepłodna para, mimo że współżyje 3-4 razy w tygodniu bez zabezpieczenia to nie potrafi zajść w ciążę. Niepłodność stanowi chorobę społeczną.

Bezpłodność jest trwałą niezdolnością, aby począć dziecko. Oznacza to, iż nie można jej wyleczyć jakimikolwiek metodami. Jeśli jeden parter jest bezpłodny to jedynym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na in vitro bądź adopcję.

Leczenie niepłodności – jakie badania wybrać?

Niepłodność męska przyczynia się do tego, aby wykonać kilka zalecanych badań. Badania na niepłodność męską są różne, jednakże najbardziej istotne jest badanie nasienia – seminogram, przez który sprawdza się ilość plemników i ich ruchliwość.

Kolejnym badaniem jest sprawdzenie genu CFTR. Mutacje w nim doprowadzają do rozwoju mukowiscydozy i innych postaci, jak np. wrodzony brak nasieniowodów.

Następnym zalecanym badaniem genetycznym jest AZF, czyli zespół genów, który jest ulokowany na męskim chromosomie Y, na jego długim ramieniu. Nawet najdrobniejsze mutacje w jego obrębie mogą przyczyniać się do powstania zaburzeń w trakcie produkcji plemników, co może objawiać się jako azoospermia, czyli brak występowania plemników w nasieniu albo oligozoospermią. To wszystko wiąże się z niepłodnością męską.

Innymi badaniami na niepłodność są:

  • badanie po stosunku – PCT,
  • badania hormonalne,
  • markery nowotworowe,
  • mikrobiologiczne przyczyny niepłodności sprawdzane na podstawie badań przesiewowych.

Jakie są przyczyny niepłodności męskiej?

Niepłodność męska to skutek pewnych schorzeń. Mogą one być urologiczne przejawiające się żylakami najądrzy, zaburzeniami erekcji albo przerostem prostaty. Spośród innych przyczyn można wskazań na cukrzycę, świnkę, choroby nowotworowe, jak i genetyczne. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę zmagając się z chorobami tarczycy bądź nadciśnieniem. Na niepłodność męska mogą także wpływać różne infekcje, choroby gorączkowe albo grypa.

Sprawdź skuteczną diagnostykę niepłodności męskiej

Badania na niepłodność męską pozwolą, aby poznać, gdzie tkwi problem. Diagnostyka polega najpierw na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, a następnie zleceniu mu wykonania specjalistycznych badań, po których będzie można wprowadzić leczenie niepłodności.

Nasi partnerzy