Niepłodność-co-musisz-o-niej-wiedzieć Przeskocz do treści

Niepłodność

Jak najskuteczniej diagnozować niepłodność męską? Niepłodność, a problemy psychiczne u osób, które się z nią zmagają. Jak są sposoby leczenia niepłodności? Po jakim czasie leczenia niepłodności można się spodziewać się dziecka?

Diagnostyka niepłodności wśród mężczyzn jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na poznanie przyczyny tego problemu, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Na niepłodność wśród mężczyzn wpływa wiele czynników, np. choroby, nałogi, prowadzony styl życia czy uwarunkowania cywilizacyjne.

Jak najskuteczniej diagnozować niepłodność męską?
Niepłodność, a problemy psychiczne u osób, które się z nią zmagają.
Jak są sposoby leczenia niepłodności?
Po jakim czasie leczenia niepłodności można się spodziewać się dziecka?

Jak najskuteczniej diagnozować niepłodność męską?

Androlog to męski odpowiednik ginekologa. Diagnozuje on i leczy schorzenia wśród mężczyzn. Na początku lekarz zleci wykonanie seminogramu, czyli podstawowego badania. Dzięki niemu można otrzymać wiele informacji nt płodności mężczyzn, dlatego że opisuje najważniejsze parametry nasienia – ilość plemników, budowę czy też ruchliwość. Ponadto to bezbolesne badanie i odbywa się w komfortowych warunkach – w specjalnym pokoju, gdzie każdy mężczyzna ma zapewnioną intymność. Wykonując to badanie można wykryć wszelkie nieprawidłowości takie jak oligospermia – mała koncentracja plemników w nasieniu czy też mekrospermia – występowanie martwych plemników w nasieniu i wiele innych.

Niepłodność, a problemy psychiczne u osób, które się z nią zmagają

Niepłodność odbija się także na psychice ludzkiej. Im większe oczekiwanie na spłodzenie potomstwa, tym większe istnieje napięcie. Depresja może przyczynić się do uniemożliwienia poczęcia dziecka. W tej chorobie są zaburzone podstawowe funkcje życiowe. Chory przestaje mieć chęci na współżycie z partnerem, a tym samym jego hormony nie będą pracować prawidłowo. Wszystko doprowadzi do uczucia przygnębienia czy poczucia strachu.

Jak są sposoby leczenia niepłodności?

Istnieje kilka metod leczenia niepłodności. Jednym z nich jest wykorzystanie terapii hormonalnej albo stosowanie metod wspomagania rozrodu. Innym przykładem jest leczenie metodą hormonalną, stosowanie sztucznego zapłodnienia In Vitro czy też inseminacja domaciczna.

Jeśli przyczyną niepłodności są zaburzenia hormonalne to mężczyźnie podaje się ustalone dawki hormonów, aby uregulować ich stężenie we krwi. Jeśli infekcje ograniczają płodność to zaleca się stosowanie antybiotyków.

Po jakim czasie leczenia niepłodności można się spodziewać się dziecka?

Niestety nie ma konkretnego terminu, kiedy para zobaczy efekty leczenia niepłodności. Jedni szybko po leczeniu spodziewają się dziecka, inni muszą wciąż starać się. Najważniejsze to pozytywne nastawienie, aby nie obarczać się psychicznie, słuchać się zaleceń lekarzy i być dobrej myśli.

Nasi partnerzy