Niemowlę a upały: Zasady pielęgnacji dziecka. Postępowanie w przypadku udaru słonecznego
Dzieci uwielbiają letnie miesiące, ponieważ pogoda sprzyja zabawie na świeżym powietrzu. Niestety dorośli muszą bardzo uważać na najmłodsze pociechy, ponieważ dość łatwo jest przegrzać niemowlę, a upały mogą mu bardzo zaszkodzić. Może dojść nawet do niebezpiecznego udaru cieplnego.
Spis treści
Niemowlę a upały – zasady codziennej pielęgnacji
Niemowlę jest bardziej narażone na poparzenia słoneczne, przegrzanie, a nawet udar cieplny. Wszystko to przez to, że jego skóra jest bardzo wrażliwa i nie zawiera wystarczającej ilości gruczołów potowych. Dlatego maluszek do ukończenia 12 miesiąca wymaga latem szczególnej troski i uwagi. Na zewnątrz musi mieć zawsze cienkie i przewiewne nakrycie głowy (czapkę, kapelusz, chustę na głowę). Najlepiej takie, które chroni przed słońcem oczy i kark. Należy uważać na rodzaj tkaniny, z jakiej uszyte jest ubranie dziecka. Czasami tkanina jest jasna i cienka, ale niestety nie przepuszcza powietrza. Dziecko się w niej mocno poci, jest mu gorąco. W upalne dni niemowlę powinno przebywać na słońcu tylko do godziny 10 albo po godzinie 17, ale nawet wtedy należy chronić jego je przed szkodliwymi promieniami UV (np. za pomocą kremów z filtrem dla niemowląt). Maluszka trzeba też zachęcać do picia dużej ilości płynów – wody, słabej herbaty, rozcieńczonego soku. Dziecku karmionemu piersią “na żądanie” wystarczy mleko mamy. Latem jej organizm produkuje pokarm z większą zawartością wody.
Niemowlę a upały: Jak rozpoznać udar cieplny u dziecka do 12 miesięcy życia?
Udar cieplny wynika z przegrzania organizmu. Zazwyczaj pojawia się na skutek silnego nasłonecznienia skory lub po intensywnej zabawie w letni dzień (np. na placu zabaw). Jego objawami są:
- ból i zawroty głowy,
- niepokój,
- płacz,
- dreszcze,
- zapadnięte ciemiączko,
- przyspieszony oddech,
- mdłości i wymioty,
- biegunka,
- silne osłabienie,
- zaczerwienienie lub bladość skóry,
- niewyraźna mowa,
- zaburzenia oddychania,
- utrata przytomności.
Udar cieplny może doprowadzić do śmierci dziecka. Dlatego przy jego oznakach trzeba wezwać karetkę pogotowia. Do momentu jej przyjazdu należy dziecko przenieść w chłodne miejsce oraz spróbować je ochłodzić. Powinno się też ocenić kolor skóry na twarzy:
- gdy jest blada – należy unieść tułów, ale głowa musi znajdować się niżej,
- jeśli jest czerwona – należy ułożyć niemowlę w pozycji półsiedzącej.
Dziecku należy zdjąć ubrania i schładzać ciało za pomocą np. zimnych ręczników. Nie wolno go wkładać do zimnej wody i nie wolno okładać lodem! Przytomnemu maluszkowi trzeba podać wodę, najlepiej z elektrolitami dla dzieci.