Przeskocz do treści

Wpływ nadmiaru żelaza na niepłodność i zaburzenia funkcji seksualnych

nadmiar żelaza

Odpowiedni poziom żelaza jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zawyżona ilość może powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych. Przedwczesna menopauza, obniżone libido czy impotencja to jedne z najczęściej spotykanych objawów hemochromatozy, czyli nadmiaru żelaza.

Nadmiar żelaza i problemy z płodnością

Jak nadmiar żelaza może wpływać na niepłodność? Hemochromatoza sprawia, iż nadprodukcja pierwiastka odkłada się w organach i tkankach, uszkadza ich komórki, a także zaburza ogólną pracę narządów. Proces ten dotyczy oczywiście wielu organów, takich jak wątroba czy serce, jednak nie wolno zapominać, iż oddziałuje także na jądra, jajniki oraz przysadkę mózgową. A narządy te są przecież odpowiedzialne za utrzymanie hormonalnej równowagi organizmu oraz produkcję zdrowych plemników i komórek jajowych.

To może Cię zainteresować: Obniżone libido, obniżony popęd seksualny – to może być hemochromatoza

Objawy nadmiaru żelaza u mężczyzn i kobiet

Hemochromatoza powoduje u mężczyzn obniżenie testosteronu oraz wiele zaburzeń związanych z tym hormonem. Wśród najczęściej spotykanych można wyróżnić m.in. obniżenie libido, problemy z erekcją, powiększenie piersi (ginekomastia), spadek jakości nasienia, atrofię jąder, a nawet niepłodność. Z kolei u kobiet nadmiar żelaza może wiązać się z przedwczesną menopauzą oraz wczesnym wygaśnięciem funkcji jajników, co będzie skutkować niemożnością zajścia w ciążę.

Przeczytaj też: Hemochromatoza, czyli co warto wiedzieć o nadmiarze żelaza w organizmie?

Jak wykryć hemochromatozę?

Jak widać, nadmiar żelaza w organizmie ma znaczny wpływ na układy rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego osoby starające się o potomstwo powinny zbadać poziom tego pierwiastka. Hemochromatoza może być dziedziczna, a jeśli oboje rodziców ma wadliwy gen HFE, istnieje prawdopodobieństwo, że ich dziecko również zachoruje. Pewny wynik można uzyskać dzięki testom DNA, które przeprowadzane są na podstawie wymazu z policzka danej osoby. Można je wykonać nawet w zaciszu własnego domu, a próbkę przesłać do wybranego laboratorium.