Odpowiedni poziom żelaza jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zawyżona ilość może powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych. Przedwczesna menopauza, obniżone libido czy impotencja to jedne z najczęściej spotykanych objawów hemochromatozy, czyli nadmiaru żelaza.
Nadmiar żelaza i problemy z płodnością
Jak nadmiar żelaza może wpływać na niepłodność? Hemochromatoza sprawia, iż nadprodukcja pierwiastka odkłada się w organach i tkankach, uszkadza ich komórki, a także zaburza ogólną pracę narządów. Proces ten dotyczy oczywiście wielu organów, takich jak wątroba czy serce, jednak nie wolno zapominać, iż oddziałuje także na jądra, jajniki oraz przysadkę mózgową. A narządy te są przecież odpowiedzialne za utrzymanie hormonalnej równowagi organizmu oraz produkcję zdrowych plemników i komórek jajowych.
To może Cię zainteresować: Obniżone libido, obniżony popęd seksualny – to może być hemochromatoza
Objawy nadmiaru żelaza u mężczyzn i kobiet
Hemochromatoza powoduje u mężczyzn obniżenie testosteronu oraz wiele zaburzeń związanych z tym hormonem. Wśród najczęściej spotykanych można wyróżnić m.in. obniżenie libido, problemy z erekcją, powiększenie piersi (ginekomastia), spadek jakości nasienia, atrofię jąder, a nawet niepłodność. Z kolei u kobiet nadmiar żelaza może wiązać się z przedwczesną menopauzą oraz wczesnym wygaśnięciem funkcji jajników, co będzie skutkować niemożnością zajścia w ciążę.
Przeczytaj też: Hemochromatoza, czyli co warto wiedzieć o nadmiarze żelaza w organizmie?
Jak wykryć hemochromatozę?
Jak widać, nadmiar żelaza w organizmie ma znaczny wpływ na układy rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego osoby starające się o potomstwo powinny zbadać poziom tego pierwiastka. Hemochromatoza może być dziedziczna, a jeśli oboje rodziców ma wadliwy gen HFE, istnieje prawdopodobieństwo, że ich dziecko również zachoruje. Pewny wynik można uzyskać dzięki testom DNA, które przeprowadzane są na podstawie wymazu z policzka danej osoby. Można je wykonać nawet w zaciszu własnego domu, a próbkę przesłać do wybranego laboratorium.