Badanie HLA-C to nowoczesne badanie genetyczne, które jest wykonywane w diagnostyce niepłodności immunologicznej. Ten molekularny test można wykonywać w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju. Badanie HLA-C cena na szczęście nie jest wygórowana – NFZ nie refunduje tego typu analiz, a więc pacjenci muszą opłacać je z własnej kieszeni.
Badanie HLA-C cena – jak przebiega badanie ?
Badanie HLA-C cena – jakie są wskazania do badania ?
Badanie HLA-C cena – ile zapłacimy za badanie?
Badanie HLA-C cena – ile trzeba poczekać na wyniki?
Badanie HLA-C cena – jak przebiega badanie ?
Badanie HLA-C z perspektywy pacjenta jest proste – wystarczy umówić termin pobrania krwi żylnej, a więc analiza przypomina np. morfologię. Następnie próbka trafia do analizy molekularnej sprawdzającej ekspresję antygenów HLA-C zlokalizowanych na komórkach NK. Jeśli nieprawidłowości zostaną wykryte to są raportowane w wyniku badania i służą do diagnostyki niepłodności immunologicznej. Badanie powinna wykonać zarówno kobieta, jak i jej partner.
Badanie HLA-C cena – jakie są wskazania do badania ?
Wskazaniami do wykonania badania HLA-C jest podejrzenie występowania u pary niepłodności immunologicznej. Lekarze zalecają wykonać test w przypadku problemów z zajściem w ciążę, a także jeśli para zmaga się z nawracającymi poronieniami. Innymi wskazaniami do badania mogą być wielokrotne, nieudane próby zapłodnienia in vitro.
Badanie HLA-C cena – ile zapłacimy za badanie?
Badanie HLA-C cena to około 400 złotych. Jeśli diagnostyka obejmuje dodatkowe analizy, np. test KIR to wówczas cena jest wyższa i wynosi około 600-700 złotych. Laboratoria oferują jeszcze szersze pakiety badań w kierunku niepłodności immunologicznej i wówczas koszty mogą przekroczyć 1000 złotych. Badanie HLA-C cena powinna być pozbawiona ukrytych kosztów.
Badanie HLA-C cena – ile trzeba poczekać na wyniki?
Oczekiwanie na wynik badania HLA-C to standardowo około 10 dni roboczych. Kiedy wyniki są dostępne to pacjenci otrzymują je za pośrednictwem strony internetowej laboratorium, nie trzeba zgłaszać się osobiście do laboratorium. Nieprawidłowy wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, genetykiem czy immunologiem.